System POS to same koszty! A może oszczędności? Dowiedz się jak to naprawdę wygląda!

Zastanawiasz się co zmienia praca w gastronomii na systemie POS? Wydaje Ci się, że jest to po prostu “ładna” kasa, która różni się tym od urządzenia fiskalnego, że działa na tabletach i smartfonach? Koniecznie przeczytaj ten artykuł, bo dowiedzieć się jak w rzeczywistości wygląda praca na POSie i ile korzyści może Ci przynieść!

Wielu restauratorów uważa, że system POS to niepotrzebny wydatek, w związku z tym całą sprzedaż realizuje za pomocą kasy fiskalnej i kilkunastu wprowadzonych do niej pozycji. Jednak system POS nie pełni wyłącznie funkcji sprzedażowych – jest to rozbudowane oprogramowanie stworzone z myślą o gastronomii, które kompleksowo odpowiada na jej potrzeby. Nie tylko usprawnia obsługę Klienta i samą sprzedaż, ale pozwala również w łatwy sposób zbierać dane o biznesie, a jak wiadomo wiedza to klucz do sukcesu! Zobacz jak funkcje systemu POS mogą wpłynąć na zyski lokalu.

Więcej sprzedajesz, czyli więcej zarabiasz

Podstawową funkcją oprogramowania dla gastronomii jest sprzedaż. Obecnie systemy POS w połączeniu z drukarką fiskalną online pełnią tę samą funkcję co kasy fiskalne online – przesyłają aktualne dane sprzedażowe do Centralnego Repozytorium Kas. Jednak programy gastronomiczne posiadają dodatkowo całą masę możliwości usprawniania sprzedaży.

Pracownicy przyjmujący zamówienia od Klientów mogą kilkoma kliknięciami przesłać informacje do kuchni. Szczegóły zamówienia wydrukują się na drukarce bonowej lub wyświetlą na ekranie KDS, a załoga kuchni będzie od razu mogła przystąpić do działania. Dzięki mobilnemu przesyłowi danych kelner może zaakceptować zamówienie od razu przy stoliku – nie musi wracać do lady i przepisywać go na kasę fiskalną. 

System POS na tablety i smartfony to idealne rozwiązanie dla lokali z obsługą kelnerską, ponieważ znacznie skraca czas przyjmowania zamówień i przekazywania informacji na kuchnię. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania Modułu Rekomendacji, który podpowiada obsłudze jaki dodatek do zamówienia polecić Gościom. Możesz ustawić w menu idealne propozycje zestawów, takich jak ciasto do kawy lub wino do dania głównego. Te kombinacje wyświetlają się kelnerom przy kompletowaniu zamówień i pomagają wprowadzić sprzedaż sugerowaną w lokalu. Taki system sprzedaży może przyczynić się do zwiększenia zysków nawet o 30%!

Więcej o rekomendowaniu dodatków przeczytasz we wpisie: Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

A co z zamówieniami składanymi przez telefon i przeciążoną linią telefoniczną? Odpowiedzią jest aplikacja POScaller, pozwalająca tworzyć bazę klientów i szybko odbierać zamówienie. W systemie jest już zapisany numer Klienta, jego adres i historia zamówień.

Wszystkie te rozwiązania pozwalają szybciej realizować zamówienia, a tym samym obsłużyć więcej Klientów. Dodatkowo moduł rekomendacji wpływa na zwiększenie średniej wartości rachunku, a więc przy tej samej liczbie osób lokal generuje więcej zysków!

Pobierz arkusz P&L

Analizujesz sprzedaż i minimalizujesz straty

Jeśli prowadzisz sprzedaż na kasie fiskalnej to zapewne ciężko Ci wykorzystać dane sprzedażowe i wygodnie nimi zarządzać. Wielu restauratorów posługuje się na kasie fiskalnej ogólnymi, uproszczonymi nazwami pozycji, które są używane do oznaczenia kilku różnych dań, np. danie główne, danie główne z dodatkami, zupa, zupa z dodatkiem, napój itd. Tym samym właściciele odcinają się od możliwości analizowania sprzedaży z uwzględnieniem konkretnych dań, wykorzystanych produktów czy food-costu. Wówczas nie jest łatwo ustalić jakie danie sprzedaje się dobrze, jest rentowne dla lokalu i czy warto nadal oferować je w menu. A są to niezwykle istotne dla punktu gastronomicznego informacje! 

Więcej na temat ustalania i kontrolowania opłacalności dań przeczytasz we wpisie: Jak wdrożyć menu engineering w lokalu i zarabiać więcej?

System POS pozwala na wygodne przeglądanie statystyk z lokalu lub z całej sieci! Aplikacja dla właściciela na telefon daje dostęp do aktualnych danych sprzedażowych w każdym miejscu i czasie. Dzięki temu w prosty sposób możesz monitorować działanie swojego biznesu, a także w prosty sposób generować raporty dotyczące np. sprzedaży, czasu realizacji zamówień, dostaw, magazynu czy pracy personelu. 

Sprawdź jak działa to w praktyce - pobierz darmowe DEMO systemu. 

Prowadzenie i bieżąca kontrola magazynu pomoże Ci uniknąć strat towaru, szybko reagować na braki magazynowe. Dodatkowo system POS pozwala tworzyć receptury i obliczać food-cost dań, dzięki czemu możesz ustalić co opłaca Ci się sprzedawać oraz do promocji których potraw się przyłożyć. 

Nawet w niewielkich punktach gastronomicznych system POS może znacznie pomóc w zoptymalizowaniu procesów. Zobacz jak system POS usprawnił pracę w sieci Frytki Belgijskie w Krakowie.

Funkcje związane z nadawaniem uprawnień i czasem pracy pracowników umożliwią Ci delegowanie zadań i ustalanie odpowiedzialności w lokalu. Pamiętaj, że przekazywanie części obowiązków innym osobom oraz zdalne zarządzanie lokalem pozwoli Ci zyskać czas na odpoczynek i regenerację.

Cena systemu POS - abonament czy jednorazowy zakup?

Pozostaje kwestia samej ceny oprogramowania dla gastronomii. Czy wolisz wydać znaczną kwotę na zakup kasy fiskalnej lub jednorazowej licencji do systemu POS czy płacić dużo niższy, regularny abonament, jak w przypadku POSbistro? Przy tej decyzji należy wziąć pod uwagę kwestie takie jak:

  • zmiany w prawie - w przypadku kasy fiskalnej nie ma możliwości jej aktualizacji, ponieważ jest to certyfikowany sprzęt. Będziesz musiał wymienić całe urządzenie fiskalne, jeśli nadejdą nowe przepisy. Natomiast systemy POS jako oprogramowanie, wciąż są aktualizowane i w połączeniu z drukarką fiskalną online są pełnoprawnym urządzeniem do rejestracji sprzedaży. Pamiętaj, że niedługo na rynek wkroczą wirtualne kasy fiskalne, czyli systemy POS stanowiące odpowiednik urządzenia fiskalnego.
  • aktualizacje i nowe funkcje - kasa fiskalna i stacjonarny POS nie mają możliwości aktualizacji oprogramowania, a tym samym ich funkcje się “starzeją”. Mobilny system POS, to rozwiązanie chmurowe, co oznacza, że płacisz zawsze za posiadanie najnowszej wersji oprogramowania. 
  • działalność sezonowa - co w przypadku, gdy Twój lokal działa tylko przez kilka miesięcy w roku? Najbardziej opłacalne będzie dla Ciebie płacenie licencji wyłącznie za miesiące, w których punkt jest aktywny, a przez resztę roku zawieszenie abonamentu. Taką możliwość oferuje POSbistro. W miesiące poza sezonem możesz obniżyć swój abonament do niskiej opłaty za utrzymanie danych lub całkiem z niej zrezygnować.

Jeśli rozłożysz koszt miesięcznego abonamentu na średnio 30 dni, okaże się, że opłata to jedynie kilkanaście złotych dziennie, które system z łatwością Ci zrekompensuje, choćby poprzez szybsze realizowanie zamówień czy moduł rekomendacji. Korzyści z posiadania profesjonalnego oprogramowania są znacznie wyższe i pozwalają prowadzić świadomy biznes, nastawiony na rozwój.

Sprawdź szczegóły

System POS - czy to tylko ładny dodatek do lokalu?

W systemie POS znajdziemy funkcje zwiększające sprzedaż i usprawniające obsługę Gości, ale również najważniejsze statystyki, zdalny dostęp do danych, możliwość generowania raportów i aplikacje do obsługi zamówień telefonicznych, online i dla kierowcy. Dlatego nie można patrzeć na POS jako zwykły zamiennik kasy fiskalnej. Jest to narzędzie dające ogromne możliwości właścicielowi lokalu gastronomicznego - szczególnie pod kątem analizy danych i kontroli statystyk. Świadome zarządzanie gastronomią pozwala eliminować słabe strony i ulepszać funkcjonowanie lokalu, co przenosi się na wzrost zysków. 

Masz pytania dotyczące systemu POS? Umów się na niezobowiązującą rozmowę online z naszą ekspertką! Wybierz dogodny termin, a my pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu!

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *