Od 30 maja koniec limitów osób w restauracjach – kolejne obostrzenia zniesione

Wiadomo już jak będzie wyglądał IV etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Nowe zasady dotyczące zasłaniania nosa i ust, otwierania kin, teatrów, siłowni i salonów masażu oraz organizacji wesel wejdą w życie już za 3 dni, czyli 30 maja. Rząd zadecydował o wprowadzeniu kolejnego etapu znoszenia ograniczeń, ponieważ, jak podaje, w większości województw liczba zachorowań spada. 

Bez maseczki w przestrzeni otwartej, ale z zachowaniem dystansu

Od 30 maja nie będzie trzeba nosić maseczki w przestrzeni otwartej, jeśli możliwe jest utrzymanie minimum 2 metrowego dystansu. Można będzie zatem spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale wyłącznie przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego. W innym wypadku należy zasłonić usta i nos – np. na zatłoczonym chodniku.

Jak podano na rządowej stronie gov.pl z tego obowiązku wyłączeni zostali:rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne”. 

Miejscami, w których nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos są autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu,kościoły, urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

New Call-to-action

Jakie nowe zasady obowiązują w restauracjach i barach?

Jeśli chodzi o kwestię zasłaniania ust i nosa przez gości, to muszą oni mieć maseczki podczas poruszania się po restauracji, natomiast po zajęciu miejsca przy stole mogą je ściągnąć. Jeśli chodzi o pracowników restauracji to mogą oni nie zakrywać ust i nosa, jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.

30 maja zniesiony zostanie limit osób w branży handlowej i gastronomicznej. Ograniczenie w postaci przeliczania na 1 osobę określonej powierzchni lokalu przestanie obowiązywać. Jednak nadal obowiązuje utrzymanie odpowiedniej odległości. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie:

“Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.”

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak usprawnić obsługę w lokalu z wykorzystaniem nowych technologii, przeczytaj nasz wpis: Goście wracają do lokali! Dostosuj obsługę do nowych wymogów

Dozwolone wesela i zgromadzenia do 150 osób

Na portalu gov.pl można przeczytać również informację o organizacji zgromadzeń i wesel: “Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.”

Natomiast od 6 czerwca mogą odbywać się wesela i imprezy rodzinne z udziałem 150 osób, a weselnicy nie muszą nosić maseczek! 

Otwarcie hoteli

30 marca hotele mogą otworzyć dla swoich gości restauracje i bary hotelowe i serwować im na sali posiłki. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Od 6 czerwca otwarcie kolejnych obiektów

Początkiem czerwca swoją działalność będą mogły wznowić kolejne placówki, takie jak:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Będą one działać z uwzględnieniem zasad reżimu sanitarnego – konkretne zalecenia zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Od 30 maja koniec limitów osób w restauracjach – kolejne obostrzenia zniesione

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *