Rosnąca inflacja – 4 sposoby jak sobie z nią radzić w gastronomii

Od 20 lat stopa inflacji w Polsce nie była tak wysoka jak obecnie. Wiążąca się z nią znaczna podwyżka cen produktów, energii i paliwa to problem, z którym musi się zmierzyć również gastronomia. Poznaj 4 sposoby na zminimalizowanie wpływu inflacji na Twój biznes gastronomiczny.

Drożejące produkty spożywcze i paliwo powodują, że przygotowanie dania w restauracji i jego dostawa pochłania coraz wyższe kwoty. By biznes nadal na siebie zarabiał, restauratorzy są zmuszeni podnieść ceny. Jednak takie działanie powinno być dobrze przemyślane, by z powodu podwyżki nie stracić klientów, którym nie w smak płacenie więcej za dania. Zobacz jak możesz walczyć ze skutkami inflacji, by ograniczyć jej  wpływ na Twój biznes.

1. Kontroluj wydatki i ustal odpowiedni food cost

W obecnej sytuacji podniesienie cen dań wydaje się nieuniknione – pozwoli Ci ono zoptymalizować wyższe koszty zakupu produktów spożywczych. Możesz też poszukać innego dostawcy, ale niestety inflacja wpływa na wszystkich przedsiębiorców, więc prawdopodobnie u niego również wzrosły lub wzrosną ceny.

Jeśli zabierzesz się za zmianę cen koniecznie przelicz nowy food cost, czyli procentowy koszt produktów przeznaczonych do wytworzenia dania. By obliczyć food cost dla 1 dania należy posłużyć się równaniem: FC = (KOSZT SUROWCA 1 DANIA / CENA NETTO DANIA)*100%. Często mówi się, że food cost na poziomie 30% ceny dania to optymalny poziom, ale tak naprawdę jest on uzależniony od wielu czynników, w tym wysokości sprzedaży.

Jeśli chcesz, żeby zmiana cen miała faktyczny wpływ na finanse restauracji skup się przede wszystkich na rentowności najpopularniejszych dań i ustaleniu dla nich odpowiedniego food costu, ponieważ to ich sprzedaż przynosi najwięcej zysku.

Przy zmianie cen w menu możesz spotkać się z niezadowoleniem klientów, którzy skutki rosnącej inflacji odczuwają również na własnym portfelu. By uniknąć negatywnych odczuć, możesz połączyć zmianę cen z wprowadzeniem nowego menu – klienci nie zobaczą wtedy podwyżek znanych im już dań, a nowe dania z nowymi cenami. 

W kontrolowaniu wydatków pomogą Ci także raporty sprzedażowe, magazynowe i dostaw, które znajdziesz w profesjonalnym systemie POS dla gastronomii.

W określeniu kluczowych źródeł przychodów i kosztów w restauracji pomoże Ci arkusz zysków i strat (P&L), który możesz pobrać za darmo, klikając TUTAJ, a także kalkulator Food Cost – pobierzesz go klikając w poniższy banner.

Pobierz kalkulator FC

2. Aktywnie promuj swoje menu 

Z powodu inflacji i rosnących kosztów życia wiele osób rezygnuje z dotychczasowych przyjemności, takich jak np. regularne odwiedzanie restauracji czy zamawianie posiłków na dowóz. Dlatego teraz szczególnie istotne jest zachęcanie ludzi do zakupu i przejrzyste informacje na temat tego jak zamówić jedzenie z lokalu.

  • Promuj swoje menu i nowości z karty lub sezonowe dania – skup się na przedstawieniu swojego menu jako czegoś wyjątkowego, wartego skosztowania. Postaraj się regularnie publikować atrakcyjne zdjęcia dań i lokalu w mediach społecznościowych, dzięki czemu będziesz przypomniał obserwatorom o swoim menu.
  • Utwórz post z aktualnymi informacjami na temat tego jak można zamówić jedzenie i przypnij go na górze fanpage na Facebooku, by wyświetlał się jako pierwszy i nie zginął wśród nowszych postów.
  • Reklamuj zamówienia online, wrzucaj na Facebook link do strony z zamówieniami.
  • Organizuj wydarzenia na Facebooku, np. dzień z kuchnią włoską lub wyjątkowe danie, które będzie dostępne w lokalu tylko przez weekend. To idealny sposób na przykucie uwagi klientów i zachęcenie ich do odwiedzenia lokalu.
  • Zaproponuj klientom coś wyjątkowego, jak np. własne delikatesy, słoiki, półprodukty lub zestawy do samodzielnego złożenia w domu. Tego typu dania mogą posłużyć za prezent lub podarunek, np. na okres świąteczny.

Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na reklamowanie swojego menu, pobierz naszą darmową checklistę!

New call-to-action

3. Wykorzystaj lojalizację i promocje

Programy lojalnościowe mają to do siebie, że ich główną rolą jest utrzymanie klienta i zachęcanie go do regularnych zamówień. Wykorzystaj ten fakt i promuj swój program lojalnościowy, dzięki któremu klienci mogą uzyskać rabat lub odebrać darmową pozycję z menu.

Do pobudzenia ruchu w lokalu możesz też wykorzystać akcje promocyjne, takie jak np. oferowanie dania w niższej cenie lub promocje w stylu: “W każdy poniedziałek druga pizza za darmo”. 

Jeśli zamówienia w dowozie z powodu rosnących kosztów paliwa stają się mniej opłacalne, możesz spróbować zachęcić klientów do odbioru zamówień w lokalu, dzięki zniżce – np. “Dania na wynos objęte rabatem 10%.”

Więcej informacji o programach aktywizujących klienta znajdziesz we wpisie: Lojalny klient sieci gastronomicznej – jak go pozyskać?

4. Nie marnuj jedzenia

Zainteresuj się możliwościami wykorzystania niesprzedanego jedzenia, jakie masz w okolicy. Zamiast wyrzucać coś do kosza możesz np. ogłosić “happy hour, czyli godzinę, od której zaczyna się znaczny rabat na niesprzedane dania. Świetnym sposobem na niemarnowanie jedzenia jest aplikacja Too good to go, pozwalająca na tworzenie paczek żywnościowych i sprzedawanie ich w obniżonej cenie. Dzięki nim zniwelujesz poniesione koszty i chociaż część z nich się zwróci.

Możesz też zaangażować się w akcje charytatywne i wspierać działalność np. fundacji dla ubogich czy bezdomnych osób. Zamiast wyrzucać jedzenie wesprzesz potrzebujących, a dodatkowo pokażesz, że Twój lokal angażuje się w tego typu akcje. 

To już wszystkie pomysły na czas inflacji, jakie zebraliśmy w tym wpisie. Jeśli interesuje Cię temat oszczędności, przeczytaj również wpis, który powstał we współpracy z MAKRO

Artykuł: Galopująca inflacja – jak sobie z nią poradzić? 4 kroki do oszczędności

E-book "Zarabiaj na gastronomii"

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Rosnąca inflacja – 4 sposoby jak sobie z nią radzić w gastronomii

  • W dobie pandemii połączonej z inflacją dobry pomysłem zdaje się być oferta mocno nastawiona na dowóz do klienta.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *