Włochy zamykają lokale gastronomiczne z powodu koronawirusa

Zamknięcie lokali gastronomicznych we Włoszech stało się faktem. W środę 11.03.2020 premier Włoch Giuseppe Conte ogłosił decyzję rządu o zamknięciu wszystkich sklepów i punktów usługowych, barów i restauracji. Dwa tygodnie – tak długo mają obowiązywać zaostrzone przepisy.

Kilka dni temu w polskiej sieci pojawił się apel włoskiego wirusologa, który twierdził, że należy zamknąć wszystkie lokale gastronomiczne w całych Włoszech. Początkowo pomysł ten wydawał się skrajny, jednak rosnąca liczba zarażonych spowodowała, że włoski rząd wprowadził go w życie. 

Wcześniej we Włoszech ograniczono czas otwarcia restauracji i barów do godziny 18:00. Jednak wirusolog ze szpitala zakaźnego w Mediolanie, profesor Massimo Galli apelował, że to za mało i należy całkowicie zamknąć lokale gastronomiczne. 

Czytałem wypowiedzi różnych młodzieniaszków, którzy protestują, że władze chcą trzymać ich w domu. Młodzież uważa, że jest nieśmiertelna 

Ostrzegał, że osoby młode prowadzące życie towarzyskie będą zarażać koronawirusem osoby starsze, o słabszym systemie immunologicznym. Wirusolog zwracał również uwagę, że można spodziewać się dalszej ekspansji wirusa, gdyż podjęte kroki nie okażą się skuteczne w krótkim czasie.

W 11 marca podjęto we Włoszech decyzję o zamknięciu wszystkich sklepów i punktów usługowych, barów i restauracji. Jak czytamy na portalu money.pl, „działać będą mogły jedynie restauracje, które są w stanie zapewnić klientom siedzenie w bezpiecznej, metrowej odległości od siebie. Te, które tego wymogu nie są w stanie spełnić, również muszą zostać zamknięte.”

Otwarte będą sklepy z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby oraz apteki. Działać będzie też komunikacja (w ograniczonym mocno zakresie), banki, poczta. Premier Conte poinformował w środę w orędziu do narodu:

Czas iść dalej. Wzywam do zamknięcia wszelkiej działalności komercyjnej, z wyjątkiem sklepów związanych z podstawowymi potrzebami i aptek. Zamykamy bary, restauracje, hotele, puby, zakłady fryzjerskie. 

Polska gastronomia zaczyna odczuwać skutki zagrożenia epidemiologicznego. 10 marca powstała petycja dot. Wsparcia Branży Gastronomicznej w związku z groźbą epidemii wirusa SARS-CoV-2. Ma ona na celu zwrócenie uwagi rządu na trudności, z jakimi musi mierzyć się polska gastronomia i zapewnienie z jego strony pomocy.

Więcej informacji o globalnym wpływie koronawirusa na gospodarkę oraz gastronomię można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule: Jaki wpływ na gastronomię może mieć koronawirus?

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 161 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *