Jak restauracje radzą sobie w czasie epidemii koronawirusa?

Zamknięcie szkół, praca zdalna, unikanie miejsc publicznych – to sposoby na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Część lokali gastronomicznych odnotowało już zmniejszenie się liczby gości. Sposoby restauratorów na radzenie sobie w czasie społecznej kwarantanny są różne – poniżej prezentujemy część z nich.

Zapewnienie szczególnych środków bezpieczeństwa

Część restauracji na swoich social mediach zwraca uwagę na to, że zawsze przestrzegają zasad higieny i ich posiłki są przygotowane w bezpiecznych warunkach. Wymienia się stosowanie profesjonalnej chemii do czyszczenia i używanie wyparzarki do naczyń i innych. Ponadto, z powodu obecnej sytuacji lokale zdecydowały się na szczególne środki ostrożności, takie jak odsunięcie od siebie stolików na bezpieczną odległość, zmniejszenie liczby gości, często przecieranie środkami dezynfekującymi klamek, uchwytów, stolików.

W jednej z zielonogórskich pizzerii goście mogą nawet korzystać z lateksowych rękawiczek podczas jedzenia. Jak czytamy na portalu poscigi.pl: Adrian Bagiński, właściciel pizzerii Roma w centrum Zielonej Góry nie obawia się koronawirusa. W swoim lokalu wystawił środki do dezynfekcji, różne chusteczki dezynfekujące i lateksowe rękawiczki. I jak mówi to tylko dla komfortu klientów.

Natomiast Paweł Fabiś, właściciel restauracji Mąka i Woda uważa, że

włoskie metody na przetrwanie, tj. rozsunięcie stolików, zmniejszenie liczby przyjmowanych gości oraz z naszej strony – czystość pomieszczeń i osobista higiena, póki co wydają się jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Z pewnością nie możemy ulegać panice.

Poniżej prezentujemy też wpis opublikowany na profilu facebookowym Restauracji Primo, która mieści się w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Oferowanie wyłącznie dań na wynos/dowozów

By ograniczyć kontakt pracowników z gośćmi i czas przebywania w lokalu część restauracji proponuje zamówienia telefoniczne i zabieranie posiłków na wynos. Dużą popularnością cieszą się dowozy jedzenia, szczególnie w przypadku osób, które pracują zdalnie. A tych może być coraz więcej – korporacje i mniejsze firmy w miarę możliwości decydują się na przeniesienie pracy do domu. Wiele osób regularnie zamawia jedzenie do pracy i nie jest przyzwyczajona do regularnego przygotowywania posiłków. Firmy cateringowe już reklamują swoje usługi, a ich grupą docelową są właśnie pracownicy, którzy przenieśli swoje obowiązki służbowe do własnego mieszkania. 

Tymczasowe zamknięcie lokalu gastronomicznego

Zamknięcie szkół, unikanie miejsc publicznych i skupisk ludzkich mają chronić ludzi przed zarażeniem. Niektóre restauracje zdążyły już odczuć spadek ilości klientów. Wobec tego część restauratorów zdecydowała się na czasowe zamknięcie swoich punktów gastronomicznych, by ograniczyć koszty prowadzenia lokalu. 

Część z nich zamyka się całkowicie, część nadal realizuje dowozy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

KOMUNIKAT!! ZMIANA PRACY LOKALU!! Drodzy Goście, Nasze Kochane Syreny, w trosce o bezpieczeństwo wszystkich Was, a także naszych pracowników, w odpowiedzi na publiczne obawy związane z bardzo szybkim tempem rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem SARS CoV-2, podjęliśmy decyzję o wyłączeniu z funkcjonowania dla Gości naszego lokalu od dziś do odwołania. O dalszych krokach będziemy Was informować tu na bieżąco. Aktualnie pozostajemy dla Was dostępni w ofercie Menu Kuchni na Dowóz oraz w Opcji zamówień na Wynos do odbioru w lokalu. Pozycje z Cucina mediatarranea di Syreni Śpiew zamówicie na portalach: Uber Eats, Glovo, za chwilę pojawią się na Wolt i już pracujemy nad uruchomieniem kolejnych łańcuchów dostaw, o których także będziemy Was na bieżąco informować. Opracowujemy plan dalszego działania, by stworzyć ofertę ku wsparciu najbardziej potrzebujących i narażonych na ryzyko zakażenia (Seniorzy oraz Rodzice, Uczniowie). Zależy nam, by wszyscy nasi Goście, mogli zamówić pełnowartościowy posiłek na wynos / w dostawie. Jesteśmy właśnie po spotkaniu z Urzędem Miasta Warszawa. Dziękujemy za wyrozumiałość. Z wyrazami szacunku, Zarząd Grupa Warszawa Norbert Redkie & Hubert Karsz KONTAKT: Dział Marketingu Grupa Warszawa: k.rylska@grupawarszawa.com Syreni Śpiew Koneser +48 602 773 449 rezerwacje@syrenispiew.pl

Post udostępniony przez Syreni Śpiew Koneser (@syrenispiew_koneser)

W związku z wpływem koronawirusa na gastronomię, powstała petycja Wsparcia Branży Gastronomicznej w związku z groźbą epidemii wirusa SARS-CoV-2.  Jeśli interesuje cię jak epidemia wpłynęła na globalną gospodarkę to zobacz nasz wcześniejszy wpis Jaki wpływ na gastronomię może mieć koronawirus?

Sytuacja w Polsce zmienia się z dnia na dzień i co chwilę otrzymujemy nowe komunikaty. Przypominamy, że najważniejsze to zachować spokój, unikać siania paniki i stosować się do zaleceń Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Jeśli chcesz upewnić się, że twój lokal spełnia wszelkie wymogi SANEPIDU pomoże ci w tym nasza bezpłatna checklista. Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Jak restauracje radzą sobie w czasie epidemii koronawirusa?

  • Dzięki Bogu sobie radzą. Bez nich firmy te które jeszcze pracują umarłyby z głodu. Na przerwach nie można wychodzić z biur, a w domu nie każdy ma czas szykować jedzenie rano. Bezpieczniej zamówić z dostawą z Pizzerii Złota 65 nawet bez kontaktu z kierowcą. Przywozi świeży lunch czy danie obiadowe lub pizze i wsio. Ludzie zadowoleni, trzymaja diete a i dowóz do 4km na terenie centrum Wawy jest darmowy

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *