Kawa chroni przed rakiem i cukrzycą!

Co roku na całym świecie ludzie wypijają 400 miliardów filiżanek kawy. Spożywana w umiarkowanych ilościach ma nieocenione właściwości lecznicze. Zmniejsza ryzyko wielu groźnych chorób, opóźnia procesy starzenia skóry i powstawania zmarszczek, przyspiesza proces odchudzania i ogranicza wypadanie włosów. Dzięki kawie czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy bardziej odporni na zmęczenie!

Lecznicze właściwości kawy

Powinniśmy pić do 4 filiżanek kawy dziennie. Kawa spożywana w takiej dawce działa leczniczo na nasz organizm (większa ilość jest już trująca). Mężczyźni, którzy codziennie piją kawę, zmniejszają o 45% ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej i agresywnego raka prostaty. U palaczy kofeina zmniejsza ryzyko nowotworów pęcherza.

Kawa rozszerza naczynia krwionośne, więc organizm jest lepiej dotleniony. Zwiększa odporność na zmęczenie i efektywność środków przeciwbólowych, przyspiesza przemianę materii i spalanie kalorii, działa pobudzająco na organizm i poprawia koncentrację.

Kawa zmniejsza również ryzyko wystąpienia raka jelit i wątroby, choroby Parkinsona i cukrzycy typu II. Dodatkowo ogranicza występowanie próchnicy zębów i polepsza pamięć krótkotrwałą.

Kawa zawiera substancje opóźniające procesy starzenia się organizmu. Są to przede wszystkim związki polifenolowe (w tym kwas chlorogenowy), które opóźniają proces rozkładu witaminy C, wygładzają nierówności skóry i zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek.

Kofeina obniża stężenie histaminy, więc jest polecana w leczeniu alergii. Lekarze zalecają picie kawy również chorym na astmę, ponieważ kofeina rozszerza oskrzela, dzięki czemu zmniejsza częstość i nasilenie ataków duszności.

Kawa stymuluje wzrost włosów i zmniejsza niekorzystny wpływ stresu na cebulki włosów, co ogranicza ich wypadanie. Mężczyźni, którzy często piją kawę wolniej łysieją, ponieważ kofeina zmniejsza wrażliwość włosów na niekorzystny wpływ hormonów.

Kiedy kawa szkodzi?

Dziennie powinniśmy pić nie więcej, niż 4 filiżanki kawy. Przyjmuje się, że kofeina w ilości powyżej 1000 mg staje się trująca. Ważne: Realna dawka śmiertelna to około 80 filiżanek!

Spożywanie kawy w dużych ilościach powoduje niepokój, rozdrażnienie i nerwowość (tzw. rozdrażnienie kofeinowe). Kawa wpływa na żółknięcie zębów i może spowodować próchnicę.

Kawa może wpływać na podniesienie poziomu cholesterolu w organiźmie.

Codzienne picie kawy na czczo może powodować wrzody żołądka.

12 ciekawostek dotyczących kawy

 • Kawa, zaraz po ropie naftowej, jest drugim najczęściej sprzedawanym towarem na świecie.
 • Co roku na całym świecie ludzie wypijają 400 miliardów filiżanek kawy.
 • Po wypiciu kawy działanie kofeiny zaczynamy odczuwać już po upływie 15 minut, jednak największe stężenie we krwi osiąga dopiero po 3 godzinach.
 • Kawa nieznacznie zmniejsza płodność zarówno u mężczyzn jak i u kobiet
 • Kawa podnosi ciśnienie wyłącznie wtedy, jeśli pijemy ją okazjonalnie. Picie kawy codziennie przyzwyczaja organizm do obecności kofeiny.
 • Kiedyś kawa była uważana za napój diabła.
 • Potrzeba aż 140 litrów wody, aby wyhodować ziarna na jedną filiżankę kawy.
 • Z badań wynika, że dzięki kawie czujemy się szczęśliwsi. Dzieje się tak dlatego, że kofeina podnosi zdolność mózgu do wyłapywania pozytywnych słów.
 • Kawa najlepiej smakuje do 15 minut od przygotowania. Po tym czasie przestaje reagować z wodą i traci ponad 900 składników smakowych.
 • Zapach kawy aktywuje w mózgu geny odpowiedzialne za zmniejszania uczucia niewyspania.
 • Najwięcej kawy piją Niemcy, Francuzi i Amerykanie – stanowią 65% światowej konsumpcji.
 • Najdroższą kawą na świecie jest Kopi Luwak – 100 gram kosztuje nawet ponad 250 zł. Ziarna ten kawy pozyskuje się z odchodów łaskuna muzanga. To zwierze zjada tylko najlepsze owoce kawowca.

Jeśli prowadzisz kawiarnię i starasz się serwować swoim klientom najlepszą kawę wraz z najlepszą obsługą, sięgnij po nasz system POS. Na stronie POSbistro dla kawiarni dowiesz się jak usprawnić proces obsługi, zamawiania i wydania, a także korzystać z modułu pozwalającego na rekomendowanie dodatków. Wirtualny magazyn pomoże ci nie tylko zorientować się ile składników masz „na stanie”, ale zautomatyzuje też zamówienia od dostawców.

Autor: Agnieszka ŚliwińskaNew call-to-action

One thought on “Kawa chroni przed rakiem i cukrzycą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *