Jak wybrać dobry obrus do restauracji

Obrus to wizytówka każdego lokalu. Nie tylko buduje klimat i charakter restauracji, ale również świadczy o poziomie jakości usług. Na co zwrócić uwagę kupując obrusy do swojego lokalu? Czy istnieją sposoby na stworzenie unikatowego wzoru, który wyróżni nasz lokal? Które obrusy restauratorzy wybierają najczęściej?

null

Do codziennego użytku restauratorzy najczęściej wybierają obrusy plamoodporne. Mają one wiele zalet – np. nie wymagają wcześniejszego wygotowania (tak, jak w przypadku obrusów bawełnianych). Materiał z którego taki obrus jest wykonany nie niszczy się podczas wielokrotnego prania, poza tym obrus plamoodporny jest tańszy od bawełnianego.

[banner id=”5424″]

Aby obrus był odporny na zabrudzenia, producent pokrywa go wykończeniem teflonowym, który zwiększa trwałość mechaniczną tkaniny i sprawia, że zabrudzenia nie wnikają we włókna. Jedynym minusem takich obrusów jest powtarzalność wzorów. Zwykle obrusy dla gastronomii spotykane są w kolorze białym lub écru. Można je kupić również w bardziej zdecydowanych kolorach – bordo czy zieleni. Restauratorzy najczęściej decydują się na zakup obrusów jednokolorowych, ponieważ dają większą elastyczność w aranżacji stołu. To na nich układają kontrastujące serwety, naczynia i dekoracje.

null

Właściciele lokali gastronomicznych przyznają, że idealny obrus powinien posiadać 4 cechy: być łatwy w praniu, prasowaniu, mieć elegancki wygląd i niską kurczliwość (nie większą niż 3-4%).

Najprostsze w utrzymaniu są obrusy plamoodporne ale najlepiej prezentują się jednak te bawełniane. Można jednak pójść na kompromis i zaopatrzyć się w obrusy bawełniane z dodatkiem poliestru. Dzięki zawartości poliestru tkanina nabiera subtelnego połysku, bardziej miękko układa się na stole i jest trwalsza. Bawełniany obrus z dodatkiem poliestru jest praktycznie nie do odróżnienia od tego z czystej bawełny. Jeśli nasza restauracja posiada własną pralnię, oszczędzimy też na zużyciu wody i prądu, ponieważ poliester ma właściwości hydrofobowe (nie wchłania wody). Obrusów takich nie trzeba też krochmalić (tak, jak w przypadku obrusów bawełnianych).

null

Kupujmy tylko u sprawdzonego producenta

Do wyrobu tkanin dla gastronomii producenci powinni używać wyłącznie najlepszych barwników i środków chemicznych. Jeśli użyją gorszej jakości zamienników, obrus szybko straci kolor i się skurczy.

Pamiętajmy, że obrus powinien być również wyprodukowany w sposób ekologiczny – posiadać certyfikat niskiej zawartości formaldehydów. To oznacza, że obrus nie zawiera środków rakotwórczych.

Z tych właśnie powodów warto wybierać sprawdzonych producentów, którzy nie oszczędzają na jakości. Za produkty wysokiej jakości zapłacimy nieco więcej, ale  posłużą nam dłużej i będziemy mieć pewność, że nie oszukujemy klientów.

null

Obrusy na specjalne okazje DIY

Producenci ciągle poszerzają ofertę wzorów i kolorów obrusów dla gastronomii, ale co, jeśli chcielibyśmy mieć u siebie coś wyjątkowego i niepowtarzalnego? Zawsze można mieć w zanadrzu obrusy na tzw. specjalne okazje. Jak wykonać je samodzielnie?

Do tego celu użyjmy np. stempli. Można je kupić za dosłownie kilka złotych w każdym sklepie dla plastyków lub zamówić przez internet. Przy odrobinie zdolności manualnych można je też wykonać własnoręcznie. Wystarczy nakleić dowolny kształt na korek lub kawałek drewna. Ciekawy efekt da np. nawinięcie na drewniany klocek włóczki lub sznurka. Pomysłów jest bez liku, wystarczy rozejrzeć się co akurat mamy pod ręką. Z pewnością znajdziesz wiele przydatnych skarbów zarówno w swoim domu, jak i restauracji.

null

Do dekoracji tkanin możesz użyć również dekoracyjnych wałków. Można je kupić np. w internecie – warto zamówić kilka sztuk, bo z pewnością przydadzą Wam się do dekoracji ciasteczek. Jeśli chcecie, możecie je też wykonać własnoręcznie z wałków kuchennych, jak również wałków służących do usuwania sierści z odzieży. Wystarczy nakleić na nie np. koronkę lub drobne kształty wycięte z mikrogumy.

Pamiętamy, by do dekoracji obrusu użyć specjalnych farb do tkanin.

null

Najprostszym sposobem dekoracji tkanin jest wykorzystanie gotowych szablonów.

null

Jeśli zaś mamy piękne, drewniane stoły, zrezygnujmy z wymyślnych obrusów i postawmy na serwety i bieżniki.

Powodzenia! 🙂

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://www.horecanet.pl/; http://genialne.eu/; Pinterest.com

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *