Jak wybrać oprogramowanie POS dla kawiarni

Ekspres i dostawca kawy już wybrani, filiżanki, krzesła i stoliki także, najwyższy więc czas zająć się organizacją sprzedaży w Twojej kawiarnii! To dosyć poważny temat, więc przygotuj się na dawkę, naprawdę rzeczowych uwag w tym temacie.

 

Nawet najpiękniejsza kawiarnia z wyśmienitą kawą i pysznymi deserami nie przetrwa długo na rynku, jeśli nie będzie odpowiednio zarządzana. Na proces zarządzania w małych i średnich punktach gastronomicznych składają się przede wszystkim: sprzedaż, magazyn oraz nieustanna kontrola.

 

[banner id=”5424″]

 

W mniejszym stopniu, acz również bardzo istotnym, jest odpowiedni dobór pracowników oraz ich lojalność. Aby skutecznie kontrolować wszystkie te elementy, nierzadko brakuje dnia. Dlatego też, właściciele takich lokali decydują się częściej na oprogramowanie typu POS (z ang. Point Of Sale). Nie każdego jednak stać, gdyż koszty związane z jego instalacją, często przekraczają określony budżet. Z ratunkiem przychodzą małe, mobilne punkty sprzedaży w postaci systemu na tablet, które po pierwsze są zdecydowanie tańsze we wdrożeniu, a po drugie dają możliwość zdalnego zarządzania procesami w lokalu. Jakie są więc największe korzyści dla właścicieli kawiarni z posiadania mobilnego POSa?

 

 

  • Funkcja sprzedaży – Kelner może odbierać zamówienia od gości w dowolnym miejscu w kawiarnii, a także poza nią np. w ogódku, czy na dodatkowej kondygnacji. Odebrane zamówienie może automatycznie przesłać “na bar”, gdzie barista zaczyna je przygotowywać. Takie podejście do obsługi Gości, sprawi, że dostaną oni swoje kawy zdecydowanie szybciej. Dzięki integracji z mobilnymi drukarkami fiskalnymi oraz terminalami płatniczymi, cały proces sprzedażowy może być dokonywany przy stoliku klienta (łącznie z wydrukiem paragonu).

  • System rekomendacji – Mobilne oprogramowanie dla kawiarni POSbistro, umożliwia m.in. zwiększenie obrotów, dzięki systemowi rekomendacji. Właściciel lub manager kawiarni, dodaje polecane produkty (np. desery, syropy do kawy, przekąski), które po wybraniu zamówienia pojawiają się kelnerowi na tablecie. Może On wtenczas zapytać Gości, czy życzą sobie do kawy coś jeszcze… sugerując wprowadzone przez managera pozycje.

  • Magazyn – Wspomniane już POSbistro daje możliwość prowadzenia gospodarki magazynowej, a także automatycznego generowania listy zakupów. Dzięki zaawansowanym raportom i statystykom, właściciel kawiarnii wie, które pozycje sprzedają się najlepiej, a które najgorzej, jaki średnio ma z tego zysk, oraz jak sezonowość wpływa na decyzje klientów, i wiele, wiele więcej

  • Kontrola – Dzięki aplikacji POSowner możliwe jest kontrolowanie utargu, rachunków, a także tego, czym aktualnie zajmują się pracownicy. Wszystko to z poziomu smartphona z systemem Android lub iOS. Więcej o aplikacji tutaj

 

 

Podczas zakupu systemu sprzedażowego, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak na przykład systemy lojalnościowe, ponieważ są one bardzo często wykorzystywane zwłaszcza w kawiarniach.

 

POSbistro, karty lojalnościowe

 

Oprócz tego, ważne aby system miał możliwość zdalnego dostępu do danych z poziomu panelu administracyjnego. To dosyć ważna kwestia, która oszczędza czas i pozwala właścicielom kawiarnii mieć dostęp do danych sprzedażowych i nie tylko, z każdego miejsca na ziemi. Rozwiązania chmurowe, będą więc idealne!

 

Sprawdźcie jak POSbistro sprawdza się w kawiarni Via Caffe z Krakowa:

 

 

Via Caffe, Plac Wolnica, Kraków

Czytaj również: POS dla gastronomii. Mobilny czy tradycyjny?

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *