Jak wyhodować chili z pestek?

Papryczki chili są nie tylko zdrowym i smacznym dodatkiem do dań, ale mogą być również ciekawą dekoracją w naszym mieszaniu. Uprawa chili nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać, więc warto spróbować wyhodować ją samodzielnie!

Jak uprawiać chili?

Chili można uprawiać zarówno w domu, jak i ogródku czy na balkonie. Ma zbliżone upodobania do pomidorów – lubi gleby próchnicze i ciepło (ok. 25-30 stopni). Pamiętajmy, że przy temperaturze niższej niż 15 stopni, korzenie papryczek nie pobierają z podłoża składników pokarmowych i wody, więc więdną i usychają.

Roślina rozkwita latem, a owoce dojrzewają od sierpnia, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków.

Skąd wziąć nasiona?

Nasiona pozyskujemy z dojrzałych owoców, możemy je dostać na Akcjach Wymiany Nasion, w specjalistycznych sklepach ogrodniczych czy w Internecie. Owoce można kupić na sztuki, na bazarze, w sklepie lub w supermarkecie. Dobrze jest posadzić kilka odmian jednocześnie i samemu zdecydować, która z nich najbardziej nam odpowiada.

BLOG POSbistro - chili

Najostrzejsza odmiana papryki, którą można wysadzić w warunkach domowych to Habanero Orange. Mniej ostra jest Limon C. chinense Samen, Lingua di Fuoco C. annuum i De Arbol. Jeśli lubimy łagodniejsze smaki to wybierzmy Prairie Fire C. annuum Samen, Masquerade C. annuum lub Chili.

Nasiona wyjmujemy z owocu i przesuszamy. Po przesuszeniu nadają się już do wysiania.

Kiedy wysiewamy pierwsze nasiona

Pierwsze nasiona można wysiać już w styczniu. Powinniśmy zrobić to najpóźniej do połowy marca. Wysiewając je odpowiednio wcześniej uzyskamy bardziej bogate plony latem.

Jeśli wysiejemy nasiona bardzo wczesną wiosną, roślina zacznie kwitnąć już latem. Owoce papryczek dojrzewają mniej więcej od sierpnia, aż do pierwszych przymrozków.

Od czego zaczynamy?

Przygotujmy kilka razy więcej nasion, niż ilość roślinek które chcemy wyhodować. Nasiona zalewamy letnią wodą i pozostawiamy przez dobę aby napęczniały. Do małych pojemników wkładamy namoczoną watę i układamy na niej nasionka w odległości ok. 1 cm.

Pojemniczki zakrywamy folią i robimy w niej kilka otworów, aby zapewnić kiełkującym roślinkom dopływ świeżego powietrza. Folię mocujemy do pojemnika za pomocą gumki recepturki. Wata powinna być przez cały czas lekko wilgotna, więc co kilka dni sprawdzamy jej stan i w razie potrzeby delikatnie podlewamy.

Po 1-2 tygodniach pojawią się pierwsze kiełki. Gdy osiągną wysokość ok. 3-5 mm rozsadzamy je do osobnych pojemników. Można wykorzystać pudełeczka po jogurtach. Do każdego z pudełeczek wsypujemy przepuszczalną ziemię i wsadzamy po ok. 3-4 nasionka. Pudełeczka przykrywamy folią, robimy w niej otwory i mocujemy do pudełka gumką recepturką. Folię zdejmujemy gdy roślinki osiągną wysokość ok. 4 cm.

BLOG POSbistro - chili

Po rozsadzeniu, sadzonki przestawiamy w nasłonecznione miejsce.

Uważajmy z podlewaniem! Roślinki powinny mieć wilgotną ziemię, ale bardzo łatwo można je przelać. Podlewajmy częściej, ale małymi ilościami wody.

Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście, roślinki rozsadzamy – po 1 na pojemnik. Wybierzmy mniejsze pojemniki, niż te docelowe, wtedy roślina będzie rosła szybciej. Pamiętajmy, że w pierwszej fazie wzrostu roślina skupia się na rozbudowie systemu korzeniowego, więc jeśli wybierzemy większe pojemniki, kwiaty i owoce będą mniej dorodne. Aby zachować równomierny wzrost stopniowo przesadzajmy rośliny do większych doniczek.

Podczas przesadzania nie zapominajmy o warstwie drenażu.

BLOG POSbistro - chili

Jeśli mamy zamiar hodować chili w ogródku lub na balkonie, powinniśmy na wiosnę wystawiać roślinki na kilka godzin na zewnątrz i przyzwyczajać je do zmiennej temperatury.

Uprawiając je w domu będziemy musieli zapylić je samodzielnie – do tego celu najlepiej wykorzystać  miękki pędzelek (delikatnie muskamy nim kwiaty).

Zbiory

Papryczki powinniśmy zrywać stopniowo. Warto zasuszyć nasiona tych najbardziej dorodnych owoców – wtedy będziemy mogli  wysiać je w kolejnym roku.

Życzymy powodzenia w uprawie Waszych własnych papryczek w domowych warunkach!

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com
Źródło:

http://oobzarciuch.blogspot.com/p/papryczka-chili.html

http://www.slonecznybalkon.pl/2013/02/wysiew-i-uprawa-papryczek-chili/ | Słoneczny Balkon

POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Jak wyhodować chili z pestek?

  • Najbardziej ostre odmiany jak choćby Carolina Reaper czy 7 pot również można hodować w domowych warunkach 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *