Jak wypromować ryby w restauracji?

W Polsce ryby nadal kojarzą się z głębokim tłuszczem i smażalniami nad Bałtykiem. Z raportu ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wynika, że w Europie średnia spożywanych ryb w roku to około 23 kg na osobę. W Polsce jemy tylko 13 kg ryb w ciągu roku. Jak zachęcić gości restauracji do zamawiania ryb? 


Na sklepowych półkach jest coraz większy wybór ryb i owoców morza. Polacy zdecydowanie wolą ryby od owoców morza, a najczęściej kupują mintaja. Chętnie też sprzedawane są śledzie, makrele, dorsze i łosoś. Z owoców morza najczęściej wybierane są krewetki. Pozostaje jeszcze kwestia ich przyrządzenia. Tutaj naprzeciw mogą wyjść restauracje. Czas na promocję ryb z polskich rzek i Bałtyku!

[banner id=”5424″]


Świeża rybka prosto z… kontenera
Zanim zacznie się kampania promocyjna na ryby z menu, trzeba zadbać o ich jakość. Jeśli nie prowadzimy biznesu nad morzem, pozostają nam tylko dostawy z chłodni. Należy wystrzegać się mrożenia i nie zamawiać zbyt dużej ilości produktów. Często w konkretny dzień w tygodniu przyjeżdża do miasta świeża dostawa owoców morza lub ryb zza granicy, o czym dobrze wiedzą poinformowani klienci, którzy w tym dniu chętnie zamówią dary morza. Najzdrowsza będzie grillowana lub duszona ryba, smażenie pozostawmy nadmorskim kurortom. 


Przez żołądek do serca
Jak zachęcić Polaków do zamawiania ryb w restauracjach? Przekonać, że polski karp, węgorz, pstrąg czy sielawa smakują równie dobrze co ryby z Morza Śródziemnego. Raz spróbowany smak sprawi, że goście wrócą zamówić danie. 
Oto kilka pomysłów, jak wypromować ryby i owoce morza w restauracji: 

  • W dzień dostawy przygotuj potykacz z ogłoszeniem o „świeżych owocach morza” lub rybach. Zachęć gości informacją w karcie menu. Dodaj do tego zniżkę.  
  • Kelnerzy powinni polecać dania z ryb, po wcześniejszym przeszkoleniu o składzie dania, pochodzeniu ryby, jej dystrybucji, sposobie przyrządzenia. Doradzić wino pasujące do gatunku ryby. 
  • Zorganizuj tydzień z daniami rybnymi. Codziennie w menu może być przygotowana specjalna oferta z innym gatunkiem ryby, oczywiście w promocyjnej cenie. 
  • Raz w tygodniu proponuj inną rybę z polskich rzek lub polskiego morza. 
  • Zaplanuj tydzień/weekend/ dzień degustacji ryb i owoców morza. Może być w formie małego poczęstunku dla każdego gościa, lub w formie specjalnego menu degustacyjnego, czy w tzw. zestawie dla kilku gości. 
  • Ryby, które goszczą w karcie przygotuj w nowy sposób. 
  • Ułatw klientowi wybór gatunku – poprzez dodatek w formie plakatu, ulotki ze zdjęciami lub fotografiami w menu na tablecie z systemtem e-menu od POSbistro.
  • Sprawdź lokalnych dostawców ryb z okolicznych rzek lub jezior – goście lubią regionalne przysmaki. 
  • Poproś szefa kuchni o przygotowanie pysznej zupy rybnej, ułożenie menu dla dzieci i wykorzystanie ryb w nowych daniach – z makaronem, ryżem czy w formie kotlecików. 
  • Spożywanie ryb jest bardzo zdrowe dla organizmu. Ryby są źródłem cennym kwasów omega-3, istotnych dla budowy błon komórkowych i rozwoju mózgu. Obecnie zdrowe jedzenie jest modne, goście są bardziej świadomi i chętniej zamówią dietetyczną potrawę. A przy tym ryby to świetny wybór dla wegetarian. 

  Autor: Anna Motyka


[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *