Jak zwiększyć obroty w restauracji?

Prowadzenie restauracji nie należy do najłatwiejszych zajęć. Choć na początku lokal przynosił obroty na dobrym poziomie, nie oznacza to, że można osiąść na laurach. Stale należy się rozwijać i dążyć do uzyskiwania coraz to lepszych wyników. Jak to zrobić?

Warto na bieżąco śledzić techniki i strategie pozwalające na zwiększanie obrotów w obiektach gastronomicznych. Bez dwóch zdań, skuteczny marketing w gastronomii ma znaczenie. Wprowadzanie pozytywnych zmian w restauracji będzie w stanie rozwijać lokal.

Grunt to stali klienci

Na początku każdego biznesu, ustalana jest grupa docelowa. Jest ona ściśle związana z profilem działalności firmy. Nie inaczej jest w przypadku lokali gastronomicznych. Każdy właściciel musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakich klientów chce gościć w swoich skromnych progach. Czy otwiera lokal dla studentów, biznesmenów, a może dla rodzin z dziećmi? Co prawda, klientela restauracji może być zróżnicowana. Prawdziwe zyski przynoszą jednak stali klienci, odwiedzający lokal regularnie. To o nich restauracja powinna w szczególności dbać. Nie zapominając przy tym, że każdy klient jest na wagę złota. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie programu lojalnościowego dla stałych klientów. Istnieją już nawet specjalne aplikacje do tworzenia i zarządzania takimi programami. Najbardziej rozpoznawalną jest Kekemeke.

Kelner, który wie wszystko i jest w stanie pomóc

Wielu klientów zwraca dużą uwagę na jakość obsługi w restauracji, dlatego warto zainwestować w rozwój swoich pracowników i zapewnić im odpowiednie warunki pracy. Dobrym pomysłem może być wyposażenie ich w aplikację do sprzedaży na tablecie. Taki system daje możliwość szybkiej obsługi klientów, a także pełni mnóstwo dodatkowych funkcji pomocniczych dla kelenera. Ponadto umożliwia zdalną komunikację z kuchnią. Kelnerzy nie muszą fatygować się do kuchni, aby złożyć zamówienie. Przesyłają je za pośrednictwem tabletu bezpośrednio, w momencie składania. Nikomu nie trzeba również mówić, że obsługa przy użyciu tabletu, wpłynie na odbieranie lokalu jako nowoczesnego obiektu, w którym można liczyć na wszystko co najlepsze.

System da także możliwość bezbłędnego przyjmowania zamówień i ich realizacji. Nie dojdzie do sytuacji, w której kelner pomyli stoliki czy karteczki z zamówieniami. Wszystko działało będzie sprawnie i efektywnie. A to jest prosta droga do tego, aby uzyskać znacznie większe obroty.

Menu to podstawa

Kluczem do sukcesu restauracji, a także jej wysokich obrotów jest menu. Powinno być zróżnicowane i konkretne. Nie musi być obszerne. Powinno zostać jednak dopasowane do grupy docelowej, która odwiedza restaurację. Pozwoli to znacznie zwiększyć sprzedaż. Dobrym pomysłem jest także wprowadzanie okresowych potraw, z modnymi w danym czasie składnikami, np. burakami czy cukinią. Będzie to świetne urozmaicenie. Pokaże stałym klientom, że kuchnia jest otwarta na nowe pomysły i stale próbuje czymś nowym zaskakiwać swoich gości.

Więcej inspiracji, jak zarabiać na gastronomii można znaleźć w Praktycznym Poradniku od POSbistro:

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *