Nowe zasady dotyczące fiskalizacji paragonów

Jeszcze do niedawna osoby zakładające restauracje stały przed wyborem: standardowa kasa czy system POS z drukarką fiskalną. Od 2018r. już nie będzie tego dylematu. Wszystko z powodu cyfryzacji paragonów, które będą musiały być przechowywane w formie elektronicznej.

Przerażonych, uspokajamy. Zgodnie z najnowszymi informacjami, zmiany nie będą tak radykalne, jak zapowiadano. Ostatecznie ustalono jako deadline wymianę wszystkich urządzeń na te najnowocześniejsze na 2032 rok. Wtedy ma wygasnąć homologacja sprzętu, który już teraz trafił na rynek. Obostrzone przepisy dotyczyć będą jedynie branż, w których nadużycia podatkowe są największe. Pozostali będą mogli spokojnie przystosowywać się do nowych warunków.

Ministerstwo Finansów już od pewnego czasu pracowało nad ustawą nakazującą przechowywanie paragonów tylko w formie cyfrowej. Dokument ma także określać standardy, jakie będzie musiało spełnić urządzenie fiskalne z terminalem płatniczym, aby mogło trafić do sprzedaży. Powodem wprowadzenia nowego rozporządzenia jest chęć zwiększenia wpływów z VAT do państwowego skarbca. Ponadto rozwiązanie ma być funkcjonalne dla samych użytkowników.

Nowe przepisy – zmiany, na które warto się przygotować

Nowa ustawa zastępująca tą z 2013 roku wprowadzi szereg zmian. Będzie to przede wszystkim e-paragon, archiwizacja dokumentów fiskalnych tylko w formie cyfrowej, nowe standardy komunikacyjne w urządzeniach fiskalnych oraz współpraca tych sprzętów z terminalem płatniczym.

Ebook_POSbistro_Praktyczny_Poradnik

Oczywiście nie wszystko ulega zmianie. Nadal urządzenia fiskalne podlegają obowiązkowi fiskalizacji. Należy wykonywać regularne przeglądy techniczne i odczytywać dane zapisane w pamięci urządzenia po zakończeniu pracy w danym dniu z urządzeniem. Nie zmienia się również mechanizm drukowania paragonów i inne parametry techniczne urządzeń.

E-paragony – nowość, która ma ułatwić życie użytkownikom

Obecnie wiele obiektów może korzystać w urządzeń fiskalnych pozwalających jedynie na wydruk paragonu w wersji papierowej. Nowy system ma dać możliwość pozyskania tradycyjnego paragonu w formie drukowanej, jak i w formie elektronicznej. O e-paragon będzie mógł poprosić każdy klient po wprowadzeniu kodu nabywcy (możliwość przesyłania faktur i paragonów na adres e-mail). Drukarka fiskalna będzie dostarczała paragon zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Urządzenia fiskalne współpracujące z terminalem płatniczym

Na pewno po 2018 będzie konieczna stopniowa wymiana kasy w restauracji, ponieważ nie wszystkie obecnie używają systemu komunikującego się na linii kasa-terminal. Rozwiązanie to ma na celu wyeliminować możliwość ukrywania rzeczywistej wartości sprzedaży. Ma to także promować płatność bezgotówkową, która w Polsce w porównaniu do innych krajów, nadal zbyt wolno się rozwija. 

Czytaj również: Podatki w kuchni, czyli obowiązujące stawki VAT w gastronomii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *