Makaron, który nie tuczy

Makarony dodają nam energii, pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej, działają antycellulitowo i zmniejszają apetyt na słodycze. Czym kierować się przy wyborze makaronów? 

Najmniej i najbardziej tuczące makarony

Tycie powodują głównie te produkty spożywcze, które posiadają wysoki indeks glikemiczny – większy niż 75. Dlaczego tak się dzieje? Po zjedzeniu takich produktów szybko wzrasta poziom glukozy we krwi. Następnie insulina obniża nasz poziom glukozy i przetwarza energię na tkankę tłuszczową. Po zakończeniu tego procesu czujemy się senni i głodni. Bardzo często sięgamy po kolejne produkty z wysokim indeksem glikemicznym.

Polacy rocznie zjadają 5 kg makaronu. Makarony produkowane w Polsce zawierają jajka i białą mąkę, która ma wysoki indeks glikemiczny. Zdecydowanie różnią się od tych, które możemy kupić we Włoszech. Włosi produkują makarony z mąki z pszenicy twardej durum i nie dodają jajek. Dzięki temu, że ich makarony są wykonane z mąki razowej lub pszennej i dodatkowo gotują je al dente posiadają średni indeks glikemiczny. Warto pamiętać, że im bardziej makaron jest rozgotowany, tym większy ma indeks glikemiczny.

Makaron pełnoziarnisty – lepszy wybór

Wybierajmy pełnoziarniste makarony (zwykle są ciemniejsze). Są dużo zdrowsze, a składniki w nich zawarte szybciej uwalniają się do organizmu przez co jemy ich mniej i czujemy się syci. Makarony pełnoziarniste, razowe i bezjajeczne zawierają dużo witamin z grupy B i minerałów jak żelazo, cynk, magnez i fosfor. Mają dużo mniej kalorii i są bogate w rozpuszczalny błonnik (celulozę), który jest odporny na działanie enzymów trawiennych i drobnoustrojów, dzięki czemu usprawnia pracę jelit, usuwa toksyny z organizmu i działa antycellulitowo. W takich makaronach zawarta jest również skrobia, czyli węglowodan złożony, który powoli i równomiernie uwalnia energię, więc czujemy się syci przez wiele godzin.

Makarony pełnoziarniste, razowe i bezjajeczne dodają nam energii, hamują apetyt i pomagają podczas ćwiczeń pozbyć się tkanki tłuszczowej. Według piramidy żywieniowej (czyli optymalnego modelu żywienia), przygotowanej przez lekarzy specjalistów, tego typu makarony znajdują się na 5 miejscu. Osoby, które się odchudzają powinni pokrywać nimi 60% zapotrzebowania organizmu na energię i wspomagać ten proces ćwiczeniami fizycznymi.

Makarony mają jeszcze jedną cenną właściwość – zmniejszają apetyt na słodycze! Jak to możliwe? Jedząc makaron dostarczamy do organizmu odpowiedni poziom glukozy, która bardzo wolno się uwalnia i nie czujemy potrzeby podjadania słodyczy.

Najbardziej tuczą dodatki

Makaron tuczy tylko wtedy, gdy regularnie zjadamy go z sosami przygotowanymi z wysokokalorycznych składników. Powinniśmy ograniczyć do minimum sosy na bazie śmietany i majonezu. Pamiętajmy, że do dyspozycji mamy wiele innych produktów takich jak warzywa, świeże zioła, grzyby, chude mięso czy parmezan.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Ebook_POSbistro_Pizzeria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *