Czynności kelnera przy podawaniu deseru

Podawanie wykwintnego deseru jest równie ważne w eleganckiej restauracji, co podanie dania głównego. Często jest ono pomijane przez kelnerów lub po prostu nie wiedzą oni, jakie czynności wykonuje się przy podawaniu deseru dla gości.

Idzie lato, a więc czas na słodkie desery. Już niedługo na stołach gości będą królować lody, ciasta, desery i owoce. Jak należy je podawać?

Deser na stole!

Kelner zbiera zamówienia na deser od gości na początku, lub po zabraniu talerzy po daniu głównym. Można wtedy grzecznie spytać, czy gość ma ochotę jeszcze na deser i kawę. Jeżeli wyrazi chęć, to podaje się mu kartę menu lub kartę deserów i napojów. W przypadku pytań, można też pokazać klientowi menu na tablecie POSbistro.

New Call-to-action

Zanim podany zostanie deser, stół powinien być odpowiednio przygotowany do jego spożycia. Przed talerzami, równolegle do krawędzi stołu kładzie się nożyk i widelczyk do owoców oraz łyżeczkę do deserów. Kelner powinien umieścić przybory po lewej stronie gościa, ale podawać deser z prawej strony.

W zależności od przyjętej metody podawania w restauracji czy kawiarni, kelner dostosowuje ją do metody podawania deseru. W metodzie francuskiej przy podawnaiu deserów stosuje się dwie metody: serwowanie półmisków przez kelnera lub podawanie półmiska gościom, aby mogli sami nabrać z niego deser. W innych metodach deser serwuje się na talerzach bezpośrednio na stolik.

Zdarza się, że desery, które zostały zamówione są bardzo efektywne. Może to być wielki tort czy „płonący” deser. Uroczyste podawanie deserów, zwłaszcza tych „płonących”, powinno zostać odpowiednio celebrowane – najlepiej przy zgaszonym świetle.

Podziel na porcję!

Czynności kelnera przy podawnaiu deseru będą się różnić w zależności od rodzaju słodkości. Najczęściej spotkamy się z porcjowanymi deserami – ciasta, tory, galaretki dzieli się na porcje, które podawane są na talerzykach lub w miseczkach deserowych. Deser nie może wystawać poza talerzyk! Podaje się do nich widelczyk lub łyżeczkę deserową, najlepiej na serwetce lub osobnym talerzyku. Nie wolno podawać sztućców wraz z deserem na tym samym talerzu. Nie należy też na jednym talerzu podawać większej ilości rodzajów słodkości czy ciast, chyba że jest to większy półmisek na imprezie z dużą liczbą gości.

Na słodko – owocowo!

Coraz więcej deserów to po prostu.. owoce. Goście dbają o linie i dobre zdrowie, dlatego unikają przetworzonych cukrów. Podając owoce na półmisku nie powinno się ich mieszać, chyba że jest to sałatka owocowa. Można do nich podać sosy – czekoladowe, śmietanowe czy jogurt. Czasami do bardzo kwaśnych składników podaje się cukier. Na stole kelner ustawia główny półmisek lub tacę z owocami. Goście nakładają je łyżką, ale przy swoim nakryciu zjadają ją małym widelczykiem, nie nakłuwając, można pomóc sobie łyżeczką. Pestki również wyjmuje się z pomocą widelczyka. Czasami na przyjęciach kelnerzy podają też wykałaczki – w przypadku przystawki z „nabijanymi” owocami lub fontanny z czekolady.

Czytaj również: Jak znaleźć idealnego kucharza? Rekrutacja krok po kroku!

Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *