Jak zacząć dowozić jedzenie – poradnik krok po kroku

Chcesz zacząć prowadzić dowóz jedzenia ze swojego lokalu, ale nie wiesz jak się za to zabrać? Jeśli tak, to świetnie trafiłeś. Zobacz jak krok po kroku zorganizować dostawy. 

1. Przygotuj lokal na odbiór zamówień

Jak wiadomo, dobra organizacja to klucz do sukcesu – jeśli zaplanujesz proces przygotowywania, wydawania i dowozu posiłków, oszczędzisz czas i pieniądze. W obsłudze zamówień znacząco pomaga system POS. Dzięki niemu kelner może od razu oznaczyć zamówienie jako danie na dowóz i przesłać tę informację prosto na kuchnię. Załoga będzie lepiej poinformowana, a cały proces przygotowania posiłku przebiegnie szybciej i bez pomyłek. 

PODEJMIJ DZIAŁANIE:

 • przejrzyj menu pod kątem dostarczania w dowozie – czy wszystkie dania nadają się do zapakowania w pudełka i dostarczania do klienta? Jeśli nie, przygotuj specjalne menu na dowóz,
 • upewnij się, że dysponujesz odpowiednimi opakowaniami do przewożenia jedzenia,
 • zastanów się czy organizacja pracy w lokalu jest na tyle dobra, by wprowadzić zamówienia na dowóz – zastanów się nad usprawnieniami procesów w kuchni i obsłudze.

2. Wybierz sposób zbierania zamówień

Istnieje wiele opcji do wyboru, jeśli chodzi o odbieranie zamówień i nie trzeba się ograniczać tylko do jednego z nich. Warto jednak skupić się na rozwiązaniu, które przyniesie największe zyski lokalowi.

Aplikacja do zamawiania jedzenia

Obecnie największa ilość zamówień jest składana przez aplikacje mobilne i ich platformy internetowe do zbierania zamówień. Pisaliśmy już o tym w tekście Digitalizacja – jaki ma wpływ na dostawy jedzenia? Dla klientów jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ za pomocą jednej aplikacji mogą zamawiać jedzenie z wielu lokali i wybierać różnorodne dania. Portale do zamawiania jedzenia zazwyczaj oferują swoich kurierów do rozwożenia zamówień, ale pobierają od lokalu opłaty prowizyjne. Trzeba też wziąć pod uwagę, że najpopularniejsze aplikacje nie działają na terenie całej Polski, ale w wybranych miastach.

Innym wyjściem jest korzystanie z aplikacji mobilnej, która nie pobiera opłat prowizyjnych od restauratora i można jej używać w dowolnym mieście, czyli DirectBistro. Aplikacja obsługuje zamówienia online, a dostępne metody bezdotykowej płatności to przelewy24.pl i BLIK. Dodatkowo posiada możliwość wysyłania SMSów i innych push notyfikacji, które przyciągają uwagę użytkowników i pokazują ciekawe promocje lub nowości menu.

New call-to-action

Telefon kontaktowy

To najbardziej tradycyjny sposób przyjmowania zamówień. Tak najczęściej zamawiają posiłki klienci z mniejszych miast, których nie obsługują popularne portale do dowozu posiłków. Odbieranie zamówienia za pomocą rozmowy telefonicznej jest sposobem, przez który można popełnić najwięcej pomyłek – z powodu słabej jakości połączenia lub niedoinformowania kelnera, nieczytelnych zapisków. Osoba, która pracuje na stanowisku sprzedażowym ma wiele spraw na głowie, co może prowadzić do rozkojarzenia i błędów w notowaniu zamówienia. Na szczęście istnieją takie rozwiązania jak POScaller, dzięki któremu szczegóły zamówienia oraz adres klienta od razu można wprowadzić w system POS i przesłać na kuchnię. Ponadto, jeśli mamy do czynienia ze stałym klientem, to jego dane teleadresowe mogą już być zapisane w systemie, więc kelner może z nich skorzystać, zamiast ponownie je wprowadzać. 

Bez względu na to, jakim posługujemy się systemem do zamawiania, telefon kontaktowy zawsze powinien być dostępny w restauracji. Klient musi mieć możliwość skontaktowania się z lokalem w przypadku wyjątkowych sytuacji, lub gdy po prostu preferuje rozmowę telefoniczną.

Własna strona WWW

Posiadanie własnej strony WWW jest kosztowne, ale dobrze wpływa na wizerunek lokalu. Ważne jednak, by strona była estetyczna, przejrzysta i aktualna. Powinna zachęcać do skorzystania z oferty, a nie odstraszać potencjalnych klientów. Zastanów się czy warto inwestować środki w tworzenie strony restauracji, skoro jedzenie najczęściej zamawia się poprzez aplikacje, dostosowane do przeglądania ofert lokali na telefonie.  

PODEJMIJ DZIAŁANIE:

 • porównaj oferty kilku platform oferujących dostawy jedzenia,
 • przeanalizuj możliwe zyski i straty płynące z umów z pośrednikami, szczególnie kwestie opłat prowizyjnych,
 • zastanów się nad tym jak wypromować swój lokal pod względem zamówień online – czy podpiąć swoją restaurację pod znaną markę czy robić to własnymi kanałami lub za pomocą odpowiedniego narzędzia wysyłać spersonalizowane wiadomości do klientów

3. Ustal, kto zajmie się dowozem

Kurierzy portali do zamawiania jedzenia

Portale do zamawiania jedzenia zazwyczaj oferują swoich kurierów, którzy dostarczają posiłki przy użyciu profesjonalnego sprzętu do przewożenia jedzenia. Na lokalu ciąży tylko zadanie przekazania zamówienia dostawcy. To duże ułatwienie dla restauracji i bistro, nieposiadających innej opcji dowozu. 

Własny kurier

Kurierzy z popularnych platform do zamawiania jedzenia mogą być przeładowani w godzinach szczytu, co znacząco wydłuża czas oczekiwania na posiłek. Zatrudniając własnego kierowcę masz pewność, że dostawa zostanie zrealizowana na twoich warunkach, a kierowca jest w 100% skupiony na rozwożeniu jedzenia z twojego lokalu. 

Choć zatrudnianie własnego kierowcy wiąże się z opłatami, takimi jak dodatkowa pensja, samochód, paliwo, opakowania na żywność, to nie ponosisz kosztów prowizji za zamówienia, a wszystkie zarobione pieniądze trafiają do ciebie, bez pośredników. 

Kierowca, który jest na miejscu może sprawniej realizować dowozy, dzięki aplikacji POSdriver dostępnej na smartfona. Dzięki połączeniu z systemem POS szczegóły zamówienia i dane klienta pojawiają się na telefonie kierowcy, przez co nie trzeba niczego przepisywać czy wprowadzać do nawigacji. Aplikacja pozwala sprawnie rozliczyć się po całym dniu pracy, a właściciel może generować raporty dotyczące dostaw.

POSdriver świetnie sprawdza się przy dostawach do sieci lokali, ponieważ kurier może odbierać zamówienia z kilku miejsc. Jak wiadomo im więcej kursów tym bardziej opłacalne jest posiadanie własnego kierowcy. Dlatego dobrym pomysłem może być “dzielenie” się dostawcą, który obsługuje kilka lokali.

Własny kierowca to jedyny sposób na dowóz w małych miejscowościach, których nie obejmują portale do zamawiania jedzenia ani franczyzy kurierskie.

Współpraca z firmą oferującą gastro-kurierów

Opcją pośrednią jest nawiązanie współpracy z firmą,zajmującą się dostarczaniem jedzenia z restauracji do klientów, taką jak Stava. Jeśli restauracja boryka się z nieregularnymi zamówieniami na dowóz, przez co utrzymywanie własnego kierowcy jest nieopłacalne, dobrym wyjściem może być korzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy logistycznej. Stava jest dostępna w coraz większej ilości polskich miast i wspomaga rozwój dowozów z lokali, które nie mają innej opcji na dostarczanie posiłków.

PODEJMIJ DZIAŁANIE:

 • zastanów się czy w ogóle masz alternatywę dla własnego kierowcy – sprawdź czy miasto, w którym działasz jest objęte franczyzą kurierską lub platformą do zamawiania jedzenia,
 • jeśli masz możliwość korzystania z usług dostawców portali do zamawiania jedzenia przeanalizuj zyski i straty płynące z takiej współpracy,
 • sprawdź czy stać cię na zatrudnienie własnego kierowcy i opłacanie rachunków związanych z utrzymaniem samochodu – przeliczenie średniej ilości zamówień w dowozie w ciągu dnia pomoże ci podjąć właściwą decyzję,
 • zastanów się czy ważna jest dla ciebie pełna kontrola nad własnym kierowcą i możliwość analizowania raportów dotyczących dowozów,
 • jeśli prowadzisz sieć lokali własny kierowca może być dedykowanym dostawcą z wszystkich punktów – przemyśl to rozwiązanie.

Rynek dowozu jedzenia nieustannie rośnie, a wraz z nim rosną wymagania konsumentów, o czym szczegółowo pisaliśmy już w naszym poprzednim wpisie. Natomiast w obecnej sytuacji w Polsce, gdy sprzedaż w lokalach gastronomicznych została ograniczona tylko do zamówień na dowóz i na wynos, dostawy są jedynym sposobem na zarabianie.

Jeśli jesteś zainteresowany aplikacjami usprawniającymi obsługę zamówień online i w dowozie, skorzystaj z naszej specjalnej oferty, obejmującej aplikacje DirectBistro, POSdriver i POScaller, o której więcej przeczytasz TUTAJ .

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek