Uwaga! Co piąty produkt ekologiczny jest podrabiany!

Wciąż docierają do nas informacje o podrabianych butach, kosmetykach czy odzieży. Okazuje się, że z łatwością można je wyprodukować, przemycić i sprzedać praktycznie każdemu. Nic dziwnego, że „czarna strefa” sięgnęła również segmentu zdrowej żywności. Odżywiasz się zdrowo i ekologicznie? Sprawdź, jak nie dać się oszukać!

W lipcu 2014 roku Państwowa Inspekcja Handlowa przeprowadziła rutynową kontrole produktów oznaczonych znaczkiem „żywność ekologiczna”. Okazało się, że aż 19% produktów było nieprawidłowo oznaczonych, a 15% miało zbyt niską jakość.

Jakie normy powinny spełniać produkty ekologiczne?

By produkt można było sprzedawać z oznaczeniem „ekologiczny” musi zawierać minimum 95% składników ekologicznych. To znaczy, że producent nie może przy ich produkcji stosować sztucznych nawozów, GMO (roślin modyfikowanych genetycznie) , pestycydów i powinien również ograniczać ilość substancji dodatkowych.

Jak oznaczane są produkty ekologiczne w Unii Europejskiej?

Kupując żywność ekologiczną zwracajmy uwagę na jej oznakowanie. Zgodnie z normami unijnymi, na opakowaniach żywności ekologicznej powinny znajdować się:

  • nazwa i adres producenta,
  • słowa takie jak: „EKO”,„BIO” lub „ORGANIC”,
  • dwanaście białych gwiazdek ułożonych w kształt liścia z przecinającą je białą kreską, na jasnozielonym, gładkim tle.
  • numer identyfikacyjny jednostki przyznającej danemu produktowi certyfikat.

Jak nie dać się nabrać?

Produkty oznaczone przedrostkiem „eko”, mimo, ze są droższe (często nawet trzykrotnie od standardowych), nie zawsze są ekologiczne. Podczas zakupów warto pamiętać o zasadzie, że żywność ekologiczna zawsze wygląda dużo gorzej, niż tradycyjna. To dlatego, że do jej produkcji nie używa się polepszaczy wyglądu. Kolejnym ważnym znakiem rozpoznawczym prawdziwej żywności ekologicznej jest dużo krótszy termin spożycia.

Co zrobić, gdy stwierdzimy oszustwo?

Jeśli stwierdzimy, że zakupiona żywność jest podrobiona, mamy prawo do reklamacji. Ustawowo powinniśmy zgłosić reklamację do trzech dni od otwarcia zapakowanego produktu, lub do trzech dni od zakupu towaru na wagę.

BLOG POSbistro - podróbki żywności eko

Kary za podrabianie ekologicznej żywności

Według Dyrektora Deprtamentu Inspekcji Handlowej handel podrabianą „żywnością ekologiczną” to czyn zagrożony karą grzywny od 1 000 zł do 10% całkowitych przychodów właściciela.

Spożycie produktów ekologicznych w Europie

W Polsce rynek produktów ekologicznych bardzo szybko się rozwija, a jego wartość obecnie wynosi 700 mln zł. Przeciętny Polak na zakup produktów ekologicznych wydaje tylko 4 euro rocznie. Biorąc pod uwagę innych mieszkańców Europy – to bardzo niewiele. Przeciętny Niemiec na zdrową żywność wydaje 86 euro, a Duńczyk prawie dwa razy więcej.

Spożycie zdrowej żywności w Polsce jest 15 razy mniejsze (i wynosi tylko 0,2% ogółu żywności), niż w Europie Zachodniej (gdzie wynosi 3-4%) i pięć razy mniejsze niż np. w Czechach.

Według dystrybutorów zdrowej żywności branża EKO ma duży potencjał w Polsce.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

POSbistro system dla gastronomii na tablety

2 thoughts on “Uwaga! Co piąty produkt ekologiczny jest podrabiany!

  • Tylko prawdziwe, sprawdzone produkty są dostępne w rewelacyjnie zaopatrzonym ekologicznym sklepie ze zdrową żywnością. Zakupy w stylu EKO w sklepie dietetycznym. Ponad 2000 produktów BIO w ofercie. Zapraszamy SKLEPdietetyczny.pl

    Reply
  • Pamiętajmy, że nie tylko produkty oznaczone odpowiednim certyfikatem są ekologiczne! Dla wielu małych rolników i producentów taka certyfikacja to spory wydatek mimo świetnych wyrobów.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *