Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla gastronomii? [Projekt nowej tarczy antykryzysowej]

Premier Mateusz Morawiecki 27 października ogłosił projekt nowej tarczy dla firm dotkniętych pandemią COVID-19. Tym razem o wsparcie mogą ubiegać się konkretne branże, w tym gastronomia. 

Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego zostały ogłoszone rozwiązania dla branż zamkniętych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Tego samego dnia na portalu gov.pl opublikowano szczegółyAntykryzysowej Tarczy Branżowej”. 

Jak podano na portalu gov.pl, tarcza branżowa zakłada takie instrumenty pomocy: 

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad), w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;
  • świadczenie postojowe (za listopad), w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł, w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku.

Dodatkowo:

“Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł.”

Firmy, które rozpoczęły swoją działalność w roku 2020 i nie są w stanie wykazać spadku przychodów w stosunku do ubiegłego roku będą mogły skorzystać z dofinansowania. Na portalu gov.pl czytamy:

“Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.”

Rząd nie wyklucza przedłużenia wsparcia na kolejne miesiące. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział:  

“Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące.”

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka edytorstwa i marketingu, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 160 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *