Jak ma wyglądać rządowe wsparcie dla gastronomii? [Projekt nowej tarczy antykryzysowej]

Premier Mateusz Morawiecki 27 października ogłosił projekt nowej tarczy dla firm dotkniętych pandemią COVID-19. Tym razem o wsparcie mogą ubiegać się konkretne branże, w tym gastronomia. 

Podczas wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego zostały ogłoszone rozwiązania dla branż zamkniętych przez rząd w związku z pandemią koronawirusa. Tego samego dnia na portalu gov.pl opublikowano szczegółyAntykryzysowej Tarczy Branżowej”. 

Jak podano na portalu gov.pl, tarcza branżowa zakłada takie instrumenty pomocy: 

  • zwolnienie ze składek ZUS (za listopad), w przypadku uzyskania przychodu w XI niższego o 40% rok do roku;
  • świadczenie postojowe (za listopad), w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku;
  • mała dotacja w wysokości 5 tys. zł, w przypadku uzyskania przychodu w X lub XI niższego o 40% rok do roku.

Dodatkowo:

“Pracodawcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią będą mieli odroczoną płatność zaliczek na PIT pobranych od ich pracowników. Wpłata zaliczek za X, XI, XII będzie przesunięta o pół roku. Dzięki temu w tych trzech kluczowych miesiącach na kontach firm pozostanie 300 mln zł.”

Firmy, które rozpoczęły swoją działalność w roku 2020 i nie są w stanie wykazać spadku przychodów w stosunku do ubiegłego roku będą mogły skorzystać z dofinansowania. Na portalu gov.pl czytamy:

“Oprócz tego wydłużymy możliwość skorzystania z już funkcjonujących form pomocowych. Przedsiębiorstwa, które wiosną nie spełniły warunków, a dopiero teraz po raz pierwszy odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej, mogą skorzystać z dofinansowania do wynagrodzeń, mikropożyczek i postojowego. Mają na to czas do 30 czerwca 2021.”

Rząd nie wyklucza przedłużenia wsparcia na kolejne miesiące. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki powiedział:  

“Przedstawione dziś rozwiązania dotyczą listopada, ale jeśli będzie to konieczne, w odpowiednim czasie podejmiemy decyzje o przedłużeniu wsparcia dla przedsiębiorców na grudzień i kolejne miesiące.”

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *