Jak stworzyć umowę franczyzową? Poznaj porady prawnika!

Tworzenie umowy franczyzowej bez profesjonalnej pomocy to niełatwe zajęcie. Należy pamiętać, że dokument ten jest bardzo ważny dla franczyzodawcy, ponieważ zabezpiecza jego interesy i ustala ramy współpracy. 

Umowa powinna poruszać wszelkie kluczowe kwestie, ale również szanować prawa drugiej strony – pamiętajmy, że zbyt restrykcyjne zapisy mogą odstraszyć potencjalnych franczyzobiorców. Umowa jest jednak gwarantem ustalonych warunków i w razie nieporozumień, to na jej podstawie można dochodzić swoich praw. Poniżej prezentujemy zapisy, na które należy zwrócić uwagę, podczas tworzenia takiego dokumentu.

PRZYGOTOWANIE WZORU UMOWY

Starannie przygotuj wzór umowy, załączników oraz podręcznika operacyjnego. Przede wszystkim, powinny one dobrze zabezpieczać Twoje interesy, ale również brać pod uwagę słabszą stronę umowy – franczyzobiorcę.

USTAL USTĘPSTWA, NA JAKIE MOŻESZ SIĘ ZGODZIĆ

Rozważ, które elementy umowy mogą podlegać negocjacjom. Już na wstępie zastanów się, na jakie ustępstwa jesteś w stanie się zgodzić i jakie konsekwencje będą one miały w funkcjonowaniu poszczególnych punktów franczyzowych.

ZAPEWNIJ OBSZAR WYŁĄCZNOŚCI DLA FRANCZYZOBIORCY

Wyłączność terytorialna gwarantuje franczyzobiorcy obszar, w obrębie którego będzie miał wyłączność w prowadzeniu działalności franczyzowej.

REMONTY I INWESTYCJE

Ustal wymagania (obowiązek) dotyczący dostosowywania punktów franczyzowych do nowych wytycznych odnośnie do wyposażenia i wyglądu restauracji. Kto będzie wybierał wykonawców remontów, dostawców materiałów – czy pozostawisz w tym zakresie franczyzobiorcom pewną dozę swobody czy też zamierzasz ustalać takie kwestie odgórnie? Czy będziesz oferował swoją pomoc w znalezieniu odpowiedniego lokalu? Z pewnością powinieneś również określić minimalne wymagania dla lokalu, w którym może być prowadzona działalność franczyzowa; taki lokal powinien również uzyskać Twoją akceptację.

To tylko niektóre kluczowe kwestie, o których należy pamiętać. We współpracy z Adwokat Martą Kosecką, autorką bloga przepisnagastronomie.pl przygotowaliśmy darmowy e-book, zawierający najważniejsze informacje na temat przygotowywania umów franczyzowych. Poradnik “Tworzenie umowy franczyzowej w gastronomii. Na co zwrócić uwagę?” został napisany w formie checklisty, przez co w przejrzysty sposób wymienia kluczowe zapisy i warunki współpracy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *