Jak znaleźć pracownika sezonowego w gastronomii?

Okres letni to dla wielu lokali gastronomicznych czas wzmożonej aktywności, gdyż liczba klientów wzrasta, a sezon turystyczny w pełni rozkwita. W związku z tym właściciele restauracji, kawiarni czy barów często potrzebują dodatkowej siły roboczej, aby sprostać dużym nakładom pracy. Poszukiwanie pracownika sezonowego może być jednak wyzwaniem. W jaki sposób znaleźć idealnego pracownika sezonowego w gastronomii?

Określ swoje potrzeby i wymagania

Zanim przystąpisz do poszukiwań pracownika sezonowego, warto dokładnie określić swoje potrzeby. Czy potrzebujesz dodatkowej pomocy w kuchni, obsłudze stołów, czy może przy barze? Określenie zakresu obowiązków ułatwi Ci znalezienie odpowiedniego kandydata. Warto od razu spisać listę obowiązków dla przyszłego pracownika oraz przygotować różne checklisty i materiały, które mogą okazać się pomocne w jego pracy.

New call-to-action

Gdzie szukać pracownika sezonowego dla gastronomii?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać pracownika sezonowego dla gastronomii. Przedstawiamy niektóre z nich.

Portale ogłoszeniowe

Przejrzyj popularne portale pracy, gdzie można zamieszczać ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników.

Portale społecznościowe

Wykorzystaj media społecznościowe, aby dotrzeć do potencjalnych kandydatów, np. poprzez grupy branżowe na Facebooku.

Plakaty i ogłoszenia lokalne

Zamieść ogłoszenie w lokalnych miejscach, takich jak tablice ogłoszeń, np. w pobliskich szkołach czy uczelniach.

Agencje pracy tymczasowej

Skorzystaj z usług agencji pracy tymczasowej, które specjalizują się w rekrutacji pracowników sezonowych.

Na co zwracać uwagę podczas rekrutacji?

Podczas rekrutacji pracownika sezonowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. 

Doświadczenie w gastronomii

Sprawdź, czy kandydat posiada doświadczenie w branży gastronomicznej oraz czy potrafi pracować w tempie sezonowym.

Umiejętności interpersonalne

Ważne są umiejętności komunikacyjne i zdolność pracy w zespole, ponieważ praca w gastronomii wymaga częstego kontaktu z klientami i współpracy z innymi pracownikami.

Motywacja

Szukaj kandydatów, którzy są zmotywowani do pracy i chętni do nauki nowych rzeczy.

New call-to-action

Co zaoferować pracownikowi sezonowemu?

Aby przyciągnąć odpowiednich kandydatów, ważne jest, aby zaoferować atrakcyjne warunki pracy. Co powinieneś uwzględnić w ofercie?

Atrakcyjne wynagrodzenie

Upewnij się, że proponowane wynagrodzenie jest konkurencyjne na rynku.

Elastyczny grafik

Wielu pracowników sezonowych ceni sobie elastyczność w grafiku pracy, szczególnie jeśli mają inne zobowiązania.

Dodatkowe benefity

Możesz rozważyć dodatkowe benefity, takie jak darmowe posiłki, karty rabatowe do korzystania w lokalu, czy bonusy za dobre wyniki pracy.

Zaplanuj rekrutację z wyprzedzeniem

Pamiętaj, że proces rekrutacji może zająć trochę czasu, dlatego warto zacząć szukać pracowników sezonowych z wyprzedzeniem. Im wcześniej zaczniesz poszukiwania, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego kandydata.

Właściwe znalezienie pracownika sezonowego w gastronomii może być kluczem do sukcesu w okresie letnim. Dlatego warto poświęcić czas i wysiłek na staranne poszukiwania, aby znaleźć osobę, która będzie odpowiednia dla Twojego lokalu.

Jak POSbistro pomaga zarządzać pracownikami w gastronomii?

Dzięki POSbistro możesz zarządzać swoimi pracownikami, nawet wtedy, gdy nie ma Cię w lokalu.

Ewidencja czasu pracy

Jak sprawdzasz u siebie w lokalu, czy Twoi pracownicy trzymają się ustalonych godzin pracy? Zapewne masz listy pracownicze, ale one nie mówią nic więcej, poza tym w jakim dniu dana osoba była na zmianie. Natomiast jak sprawdzić, kiedy ktoś zrobił sobie przerwę albo czy się spóźnił? 

Wszystko to możesz sprawdzić w systemie POS, dzięki funkcji rejestrowania czasu pracy. Każdy pracownik przychodząc na zmianę musi zalogować się do systemu, a na końcu zmiany wylogować. Dzięki temu system pokazuje ile dokładnie pracownik przepracował godzin, ile wynoszą jego przerwy, a także, ilu gości, jakie rachunki, oraz które stoliki obecnie obsługuje.  

Łatwe ustalanie grafiku

Raporty w panelu POSbistro pokazują m.in. jak wyglądała sprzedaż, co pozwala na analizę poszczególnych dni w restauracji, a potem przygotować się na nadchodzące wydarzenia. Dzięki temu jesteś w stanie odpowiednio przygotować grafik, gdyż wiesz w jakim dniu jest duży ruch, dzięki czemu potrzebujesz więcej pracowników.

Szybkie wdrożenie nowego pracownika

POSbistro wspiera kelnera i kucharza od pierwszych dni pracy. Dzięki tabletowi, mogą oni przejrzeć aktualne menu, składniki dań i szybko komunikować się z kuchnią. Automatyczna przesyłka danych zmniejsza ryzyko pomyłki, dzięki czemu nowy pracownik czuje się pewniej i nie martwi się o błędy.

Skuteczna i szybka sprzedaż

Tablety dla kelnerów z systemem POSbistro przyspieszają sprzedaż, gdyż pozwalają na natychmiastowe przekazanie zamówienia na kuchnię. Dodatkowo, funkcja rekomendacji zachęca kelnera do polecania gościom dań z menu. Jeśli klient zamawia jedną pozycję z menu, na ekranie kelnera pokazują się wskazówki, jakie dania z menu może do tego zarekomendować. Sprzedaż sugerowana potrafi znacznie podnieść średni rachunek i zwiększyć zyski nawet o 30%!

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *