Kontrola sanepidu w food trucku – wymagania sanitarne

Food trucki, czyli mobilne punkty gastronomiczne, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Ze względu na specyfikę działalności, jaką jest serwowanie jedzenia w różnych lokalizacjach, food trucki podlegają specyficznym wymaganiom sanitarnym. Sanepid regularnie kontroluje food trucki, aby zapewnić, że spełniają one wszystkie niezbędne standardy higieny i bezpieczeństwa żywności. Poniżej przedstawiamy główne wymagania sanitarne oraz aspekty, na które zwraca uwagę sanepid podczas kontroli food trucków.

Higiena osobista pracowników

Podobnie jak w stacjonarnych lokalach gastronomicznych, w food truckach niezwykle ważna jest higiena osobista pracowników. Pracownicy muszą regularnie myć ręce, nosić czystą odzież roboczą, nakrycia głowy oraz odpowiednie obuwie. Ważne jest również, aby załoga była przeszkolona w zakresie zasad higieny i bezpieczeństwa żywności.

Checklista SANEPID

Warunki przechowywania żywności

Food trucki muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia chłodnicze i zamrażające, które zapewniają właściwe przechowywanie produktów spożywczych. Przechowywanie żywności w odpowiednich temperaturach jest kluczowe dla zapobiegania psuciu się i zanieczyszczeniu produktów. Sanepid kontroluje, czy food truck posiada sprawne urządzenia oraz czy są one właściwie użytkowane.

Higiena i stan techniczny pojazdu

Food truck musi być utrzymany w nienagannym stanie technicznym i higienicznym. Powierzchnie robocze, urządzenia kuchenne, podłogi oraz ściany powinny być łatwo zmywalne, gładkie i nienasiąkliwe oraz regularnie myte i dezynfekowane. Wszelkie zanieczyszczenia, resztki jedzenia czy inne odpady muszą być usuwane na bieżąco, aby zapobiegać rozwojowi bakterii i szkodników – należy opracować taki system utylizacji odpadów, żeby nie sprzyjał on zanieczyszczeniu jedzenia.

Wyposażenie food trucka

Sanepid zwraca uwagę na wyposażenie food trucka, które musi być zgodne z przepisami. Pojazd powinien być wyposażony w bieżącą wodę, zarówno zimną, jak i ciepłą, co jest niezbędne do utrzymania higieny osobistej pracowników oraz czystości naczyń i sprzętu. Ważne jest również posiadanie odpowiednich pojemników na odpady, które muszą być regularnie opróżniane.

Pobierz e-book o HACCP

Dokumentacja sanitarna

Każdy food truck musi posiadać odpowiednią dokumentację sanitarno-higieniczną, w tym księgi kontroli sanitarnej, protokoły dezynfekcji, zaświadczenia o szkoleniach pracowników oraz aktualne badania sanitarno-epidemiologiczne. Brak aktualnej dokumentacji lub jej niekompletność może skutkować nałożeniem kar przez sanepid.

Bezpieczeństwo żywności

Sanepid kontroluje również procesy przygotowywania i podawania jedzenia w food truckach. Ważne jest, aby surowce były odpowiedniej jakości, a procesy obróbki termicznej były zgodne z normami. Wszystkie produkty spożywcze muszą być odpowiednio oznakowane, a ich pochodzenie udokumentowane. 

Co istotne, w foodtrucku dozwolona jest jedynie obróbka termiczna jedzenia – nie można w nim wykonywać obróbki wstępnej jedzenia, np. obierać warzyw czy kroić mięsa, ponieważ te czynności określane jako “brudne” mogą prowadzić do zakażenia żywności. Jeśli chcesz serwować dania, które wymagają przygotowania, najlepszym pomysłem będzie wynajmowanie kuchni zewnętrznej i gotowanie w niej, a następnie sprzedaż gotowych dań w food trucku.

E-book o kontroli UOKiK

Etykietowanie i informacja dla konsumentów

Produkty sprzedawane w food truckach muszą być odpowiednio oznakowane. Konsumenci powinni mieć dostęp do informacji na temat składu potraw, alergenów oraz daty przydatności do spożycia. Sanepid zwraca uwagę na to, czy food trucki przestrzegają tych wymagań, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów, zwłaszcza tych z alergiami pokarmowymi.

Regularne kontrole sanepidu mają na celu podnoszenie standardów i dbanie o jakość usług gastronomicznych, co przekłada się na zadowolenie i bezpieczeństwo konsumentów. Przedsiębiorcy prowadzący food trucki powinni systematycznie dbać o zgodność z przepisami sanitarnymi, aby uniknąć kar i zapewnić najwyższą jakość oferowanych produktów.

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *