Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w restauracji?

Magazyn jest bardzo ważnym elementem każdej restauracji. Jego zarządzaniem zajmuje się albo szef kuchni, albo specjalnie wyznaczona do tego osoba. Profesjonalne obiekty gastronomiczne korzystają z nowoczesnych systemów logistycznych, które usprawniają proces zarządzania, a także inwentaryzacji magazynu.

Dużym błędem niektórych restauracji jest bagatelizowanie tematu zarządzania magazynem i jego inwentaryzacji. Aby lokal mógł funkcjonować właściwie, należy konsekwentnie nadzorować dostawy, sposób przechowywania produktów, a także ich stan. Najlepiej, gdyby wszystkie prace kontrolne zostały powierzone jednej, odpowiedzialnej osobie – szefowi kuchni lub magazynierowi.

Sprawna inwentaryzacja – jak ją przeprowadzić?

Kluczem do tego, aby proces inwentaryzacji magazynu w restauracji przebiegł sprawnie jest wcześniejsze uporządkowanie znajdujących się w nim produktów – najlepiej za pomocą systemu sprzedażowego typu POS z modułem dostaw. Umożliwia on nam tworzenie grup produktów z określonymi jednostkami, takimi jak np. waga, cena czy liczba sztuk. Następnie liczy ile zużyliśmy np. marchwi, mięsa czy butelek wody mineralnej. Inwentaryzacja ma na celu skorygowanie stanów w stosunku do stanu rzeczywistego produktów – po wpisaniu prawidłowej ilości danego produktu i zapisaniu dokumentu, utworzy się rozchód (w przypadku nadwyżki) lub przychód wewnętrzny (w przypadku braków).

New call-to-action

Stan magazynu pod kontrolą

Prowadzenie papierowej dokumentacji magazynu może przyprawić o zawrót głowy. Zgubienie kilku faktur może skutkować poważnymi błędami księgowymi. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy wprowadzić do lokalu nieco nowoczesności i zaufać bezpiecznym rozwiązaniom informatycznym, takim jak np. system POSbistro. System ten sprawi, że zarządzanie magazynem i sprawowanie nad nim kontroli będzie dziecinnie proste.

Wystarczy na bieżąco tworzyć listę produktów znajdujących się w magazynie, gromadzić w systemie dokumenty dostaw, faktury oraz wszelkie inne księgowe informacje, a inwentaryzacja w restauracji zajmie o połowę mniej czasu. Codzienne sprawdzanie stanu magazynu nie będzie również problemem, ponieważ każdy będzie miał wgląd w to, ile produktów się tam znajduje.

Moduł zarządzania magazynem proponowany przez POSbistro daje możliwość sprawowania właściwej kontroli nad stanem magazynu. Umożliwia również tworzenie raportów na podstawie danych sprzedażowych. System pomaga także zminimalizować straty wynikające z zamawiania niepotrzebnych towarów, a proces inwentaryzacji przebiegnie pomyślnie.

W kontrolowaniu lokalu gastronomicznego pomaga aplikacja POSowner, która umożliwia właścicielowi dostęp do aktualnych danych z poziomu własnego telefonu. Jest ona dostępna w każdym pakiecie POSbistro i pozwala trzymać rękę na pulsie i natychmiastowo reagować na zmiany w lokalu.

Odwiedź stronę POSbistro  i poznaj nasz system POS!

 

One thought on “Jak przeprowadzić inwentaryzację magazynu w restauracji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *