Jaka stawka VAT na napoje w gastronomii? Odpowiadamy

Uwaga! Od 1 kwietnia 2020 r weszły w życie przepisy dotyczące nowej matrycy stawek VAT i wiążącej informacji stawkowej. Omówienie nowej matrycy znajdziesz TUTAJ.

Podatek VAT w gastronomii to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Choć sprzedaż napojów podlega podstawowej kwocie opodatkowania (w wysokości 23%), to wątpliwości pojawiają się w przypadku organizacji imprez okolicznościowych, przy których okazji serwuje się kawy, herbaty, wody mineralne, soki.

Obowiązujące stawki VAT gastronomia

Na tym świecie pewne są tylko podatki i śmierć” – znane powiedzenie Benjamina Franklina nie traci na aktualności. Rozliczenia z fiskusem pochłaniają znaczną część firmowego budżetu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2013  usługi restauracyjne podlegają opodatkowaniu w kwocie 8%, jednak wydawanie napojów obłożone jest daniną w wysokości 23%.

Podstawowy podatek VAT naliczany jest w przypadku sprzedaży:

  • napojów alkoholowych o stężeniu alkoholu powyżej 1,2%,
  • napojów w postaci mieszaniny piwa i napojów bezalkoholowych (o zawartości alkoholu przekraczającej 0,5%),
  • kawy,
  • herbaty,
  • wód mineralnych,
  • napojów bezalkoholowych gazowanych.
New call-to-action

Jak wyliczyć VAT w gastronomii?

Do niedawna część interpretatorów uznawała, że napoje wydawane w ramach kompleksowej usługi związanej z organizacją imprez okolicznościowych, powinny być obłożone 8% podatkiem VAT. Jednak interpretacja Dyrektora Izby skarbowej w Warszawie z 2 lutego 2017 nie pozostawia żadnych wątpliwości. Zgodnie z dokumentem, niezależnie, w jakich okolicznościach sprzedawano napoje, trzeba doliczać do nich 23% VAT.

Przy wystawianiu faktury musisz jednak pamiętać, aby wyodrębnić dwie stawki podatku: 23% na napoje i produkty w stanie nieprzetworzonym (np. serwetki, jednorazowe naczynia, gotowe ciastka) oraz 8% na usługi cateringowe. Aby ułatwić rozliczenia, można skorzystać z dedykowanych systemów, jak np. POSbistro. Program umożliwia m.in. szybkie wystawienie oraz korektę dokumentów płatniczych. Wszelkie operacje wykonuje się z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obowiązujących stawek VAT w gastronomii, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *