Co Polacy jedzą w pracy?

Z badań wynika, że 1/3 Polaków, w ciągu ośmiu godzin pracy zjada mniej, niż 2 posiłki. Są to zazwyczaj kanapki przygotowane wcześniej w domu i słodycze. Niestety taka dieta obniża naszą wydajność nawet o 20%!

sandwich-15462_640

Badania przeprowadziła pracownia badawcza IPSOS na zlecenie Sodexo On-site Services.

73% badanych jada tylko drugie śniadanie, 50% z nas codziennie w pracy zjada kanapki, a kilka razy w tygodniu świeże owoce i jogurty. Raz w miesiącu jadamy w pracy suszone owoce, bakalie i orzechy.

Niestety zabieramy ze sobą również sporo słodyczy i słodkich wypieków. Dostarczają one do naszego organizmu wyłącznie puste kalorie i nie mają żadnych właściwości odżywczych.

[banner id=”5424″]

A co z obiadem?

Co trzecia osoba deklaruje, że w pracy jada obiad lub lunch. Badani przyznają, że bardzo rzadko sięgają po fast foody (hot dogi, hamburgery czy kebaby), oraz gotowe dania, zalewane wrzątkiem.

Najczęściej zjadamy obiady czy kanapki wcześniej przygotowane w domu (szczególnie mieszkańcy małych miast, powyżej 50 roku życia). 60% respondentów przynosi z domu klasyczne drugie danie, 29% zupę lub pierogi, a 26% sałatki.

Średnio 1,6 razy w tygodniu jadamy posiłki poza pracą – w restauracji, albo stołówkach firmowych. Dlaczego tak rzadko? Ponieważ zwyczajnie nie mamy takiej możliwości. Ponad 70% badanych przyznaje, że chciałaby mieć w pobliżu miejsca pracy restaurację ze zdrowym i smacznym jedzeniem.

meat-569073_640

Czego nie chcielibyśmy jeść w pracy?

80% respondentów chciałoby unikać tłustych produktów, konserwantów i sztucznych składników.

50% chciałoby jeść w pracy mniej słodyczy.

35% zaś deklaruje ograniczanie fast foodów i słonych przekąsek (paluszki, chipsy, krakersy).

lunch-box-200762_640

To, co jemy, wpływa na naszą wydajność

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że rodzaj produktów spożywanych podczas pracy, to ważny czynnik, który warunkuje wydajność pracowników. Komponując menu w przemyślany sposób, możemy zwiększyć naszą efektywność nawet o 20%!

Ograniczanie spożywania posiłków do 1 lub 2, podczas 8-godzinnego czasu pracy, obniża wydolność organizmu i wpływa na pogorszenie efektów wykonywanych przez nas zadań.

Co należy jeść w pracy, by zwiększyć swoją wydajność

Dietetycy ostrzegają, że nieregularność posiłków powoduje wolniejsze myślenie i problemy z koncentracją. Aby zachować zdrowy i regularny sposób odżywiania się, powinniśmy w ciągu 8 godzin pracy skorzystać z co najmniej dwóch przerw na jedzenie (mniej więcej w trzygodzinnych odstępach).

Osoby, które spożywają tylko jedną porcję posiłku podczas pracy mają większą tendencję do tycia. Dlaczego? Nasz organizm długą przerwę w jedzeniu odbiera jako kryzys i zaczyna robić zapasy – czyli odkładać tkankę tłuszczową.

office-616005_640

Jak powinien wyglądać nasz rozkład dnia?

7:30 śniadanie

10:30 drugie śniadanie

13:30 obiad

16:30 podwieczorek

19:30 kolacja

W zależności od tego, jaką pracę wykonujemy, nasz organizm ma inne zapotrzebowanie na energię. Jeśli pracujemy przy komputerze, na drugie śniadanie wybierzmy jogurt naturalny, kefir, maślankę lub serek wiejski w połączeniu z sezonowymi owocami, otrębami owsianymi, orzechami lub pestkami dyni. Osoby pracujące fizycznie powinny jeść kanapki z chleba pełnoziarnistego.

Dbajmy o to, by nasza dieta była urozmaicona. Do kanapek proponujemy ryby (wędzonego łososia czy makrelę), chudą wędlinę drobiową lub różnego rodzaju sery (najlepiej twarogowe). Nie zapominajmy też o warzywach, kiełkach, orzechach, nasionach i zieleninie (szczypiorek, cebulka, pietruszka, bazylia, koperek).

Obiad powinien składać się z białka (chude mięso, ryby), węglowodanów (ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty czy kasza gryczana), oraz warzyw.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://pl.sodexo.com/; http://www.biznes.newseria.pl/, http://gazetapraca.pl/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *