Pomysły na letni ogródek w restauracji

Wieczory coraz cieplejsze, więc najwyższa pora na przygotowanie wystroju letniego ogródka restauracyjnego. W tym sezonie przydadzą się wiklinowe sofy, podłużne donice i kolorowe poduszki. Alternatywą będzie ogródek w „hipsterskim” stylu.

Wiklinowa elegancja

W tym sezonie restauracyjne stoliki i krzesła zamieniamy na wiklinowe kanapy z kolorowymi poduszkami i lekkie ławy. Króluje wiklina i ręcznie tkane obicia, z naturalnych surowców. Meble na pierwszy rzut oka mają wyglądać, jakby były zrobione do salonu, a nie do ogródka. Ma być wielobarwnie, z ostrymi, kolorowymi dodatkami. Kolorowe mogą też być stoły i krzesła. W restauracyjnym ogródku dominować mają meble w stylu retro lub „boho”, z klasą i elegancją, ale przy zachowaniu nowoczesnej lekkości.

Pobierz kalkulator FC

Zieleń na dachu

Coraz bardziej popularna staje się idea miejskiego ogrodu. Restauracje wykorzystują ten pomysł do stworzenia wyjątkowych ogrodów na dachu budynku. Goście otrzymują niesamowite miejsce, widok na całe miasto i kawałek zieleni w środku miasta. W restauracyjnym ogródku ma być zielono – kwiaty stoją w donicach na podłodze, rzędy donic na stołach, zielony bluszcz zwisa na ściankach wokół ogrodzenia. To nie tylko lokal gastronomiczny, ale wręcz ogród pełen kulinarnych doświadczeń!

Hipstersko i alternatywnie

Od kilku lat modny jest wystrój restauracji, który łączy proste elementy z nutą ekologii i „hipsterstwa”. Hipsterskie wnętrza wyróżnia dobór mebli i dodatków, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Ogródek restauracji bądź kawiarni w takim stylu powinien obowiązkowo mieć drewniane stoły i krzesła, lub zamiast stolików – drewniane palety, pudła czy skrzynie. Wykorzystane są w nim elementy, które już dawno powinny być na śmietniku lub które nigdy nie znalazłyby się w gastronomii. Nad głowami klientów mogą wisieć kolorowe lampiony, zapalone żarówki czy różnorodne girlandy. Przy wejściu może świecić neon, stać stara tablica czy historyczna plakietka. Do tego duże, zielone rośliny lub donice z ziołami. Wszystko proste, ale ekologiczne. To styl, który osiągniemy prostotą i wcale niekoniecznie dużym nakładem finansowym.

Załoga w gotowości

Wystawienie stolików na zewnątrz związane jest z zatrudnieniem dodatkowego personelu. W funkcjonowaniu obsługi gości przyda się system POSbistro – dzięki tabletom lub smarftonom kelnerzy będą mogli odebrać zamówienie i przekazać je drogą elektroniczną do kuchni. Pracownicy nie muszą podchodzić do stacjonarnego monitora czy w przypadku małego ogródka, wracać do środka lokalu aby wgrać zamówienie.

Pobierz poradnik

Wymogi prawne dla ogródka restauracyjnego

Chcąc posiadać ogródek, trzeba spełnić odpowiednie wymogi prawne. Jeżeli ogródek wchodzi w skład terenu naszego lokalu, to nie musimy się martwić. W przypadku postawienia stolików na chodniku należy zostawić wolną przestrzeń dla pieszych o szerokości 1,5 m. Wcześniej należy uzyskać zgodę od zarządcy drogi (najczęściej to Urząd Miasta). Z zajęciem chodnika i uzyskania zezwolenia związana jest opłata. Stawki ustala Rada Gminy lub Urząd Miasta, a zgoda na ogródek jest wydawana na drodze decyzji administracyjnej.

Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *