Herbata ze Sri Lanki świetnym pomysłem na zysk i promocję lokalu!

Wiele dobrego w jednej filiżance? Oczywiście, odpowiedź brzmi herbata! Jej dobroczynne działanie sprawia, że stajemy się pobudzeni, mamy lepszy nastrój, a także mniejsze prawdopodobieństwo zachorowań na kamicę nerkową, czy choroby układu krążenia. Dodatkowo, herbata posiada działanie antynowotworowe, co sprawia, że wzmacnia naszą codzienną profilaktykę. Jednak to, za co ją kochamy najbardziej, to aromat i gorąc, który ogrzewa nasze ciała, zwłaszcza podczas mroźnych, zimowych wieczorów.

Według danych z 2011 roku najwięcej herbaty zbiera się w Chinach, bo aż 1640 ton rocznie, czyli 35,1 % produkcji światowej, zaraz za nimi znajdują się m.in. Indie 967t, Kenia 378t, Sri Lanka 328t, Turcja 222t czy nieco w tyle Japonia 95t. Liczby pokazują przede wszystkim jak bardzo ten surowiec zawładnął światowym rynkiem, dostarczając mu około 5 tys. ton herbaty rocznie.

Smak, jakość i inne afrodyzjaki ze Sri Lanki

Sri Lanka to znana z przypraw i herbaty wyspa w Azji Południowej, leżąca na Oceanie Indyjskim. Zawdzięczamy jej przede wszystkim cudowny aromat cynamonu, gałki muszkatałowej, goździków, a także wanilię oraz pieprz. Jednak najczęściej, Sri Lanka kojarzy nam się pyszną herbatą Cejlon.

Początkowo na Cejlonie uprawiano kawę, lecz w XIX wieku, w wyniku rozpowszechnienia się grzyba o nazwie rdza kawowa, większość upraw została zniszczona. Brytyjscy plantatorzy, którzy zajmowali się produkcją kawy na wyspie, zbankrutowali i powrócili do Anglii. Wtedy właśnie rozpoczęto uprawę Camelia sinensis, czyli rośliny od której pochodzą wszystkie rodzaje herbat, dając początek historii temu niesamowitemu miejscu.

Znawcy uważają, że Cejlon posiada swój własny terroir, czyli specjalne warunki geologiczne i klimatyczne do wytwarzania herbaty. Są to czynniki, dzięki którym herbata jest wyjątkowa, posiada unikalny i wyrazisty smak, a jej jakość jest nie do podrobienia.

Herbata a miłość

Mieszkańcy Sri Lanki od wieków uważają, że wywar z czarnej herbaty działa korzystnie na poprawę życia seksualnego, traktują go niczym afrodyzjak. W 2008 roku naukowcy z Uniwersytetu w Kolombo (stolica Sri Lanki) postanowili zbadać ten dobroczynny wpływ herbaty. Badanie przeprowadzono na samcach szczurów z uwzględnieniem wszelkich etycznych przepisów tyczących się badań z wykorzystaniem zwierząt. Podczas eksperymentu zauważono, że podanie szczurom wywaru z czarnej herbaty na dwie godziny przed wpuszczeniem do klatki samicy, wydłużyło czas stosunku o,25%. Co ciekawe, takie zmiany były widoczne jedynie po podaniu ogólnie zalecanej dawki, czyli odpowiadającej ok. 6,5g herbaty na 100ml wody. W przypadku zmiany parametrów, nie nastąpiły żadne widoczne odchylenia. Aplikowanie szczurom herbaty przez 3 dni z rzędu spowodowało wzrost testosteronu w ich krwi o prawie 100%, przez 7 dni ta ilość wzrosła o 396%. Wyniki badań jednoznacznie potwierdzają więc legendarną opinię o herbacie ze Sri Lanki.

Dlaczego w restauracjach powinniśmy parzyć herbatę ze Sri Lanki?

Filiżanka herbaty w restauracji czy kawiarni kosztuje średnio około 7 złotych, a zysk dla restauratora sięga nawet do kilkuset procent. Zauważają to szczególnie klienci, którzy narzekają na zbyt wysokie ceny. Restauratorzy chcąc uśmierzyć zdenerwowanie klientów, nie obniżając jednocześnie cen produktu, powinni pomyśleć nad zmianą jego jakości i formy. W dzisiejszych czasach ludzie lubią odkrywać, poznawać nowe smaki, eksperymentować, dlatego warto dać im coś, dzięki czemu wrócą i co najważniejsze polecą nas innym. Naturalna herbata ze Sri Lanki nie należy do najtańszych, jednak jej jakość sprawia, że na długo pozostaje zapamiętana przez nasze zmysły.

Jak dostać naturalną herbatę ze Sri Lanki w Polsce?

Podczas targów HoReCa 2015 w Krakowie, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wyjątkowym aromatem naturalnych herbat prosto ze Sri Lanki. Można było dowiedzieć się również trochę na temat jej historii oraz metod zaparzania. Już podczas trzeciego dnia na półkach zaczęło brakować herbat, co można uważać za spory sukces! Przedstawiciel firmy „Naturalne herbaty”, przekonywał, że restauratorzy powinni inwestować w dobrą herbatę, bo to ważne co podajemy naszym klientom. Zaznaczył również, że pomimo wysokiej ceny (około 27zł za puszkę) da się na tym sporo zarobić, ponieważ do zaparzenia znakomitej herbaty potrzebujemy wykorzystać jedynie 3 listki surowca, co daje nam około 200 filiżanek zaparzonej herbaty.

Targi Horeca 2015, Kraków, stoisko herbat ze SriLanki
Targi Horeca 2015, Kraków, stoisko herbat ze SriLanki

Do promocji takiego produktu, restauracje mogą z powodzeniem wykorzystywać legendarne miano afrodyzjaku, które zostało potwierdzone badaniami naukowymi jw. Zima to doskonały czas aby sprawdzić, jak egzotyczne herbaty rozgrzeją naszych klientów.

Źródła: http://www.naturalneherbaty.pl/, http://badania.net, natemat.pl, wikipedia.pl

Autor: Izabela Głód

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *