Trudy otwarcia restauracji, czyli co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz otwarcie własnej gastronomii

Wielu osobom marzy się własna restauracja/bistro/kawiarnia, czy choćby otwarcie barowozu popularnie zwanego: “food truckiem”. Być może Twoją pasją jest przygotowywanie nieoczywistych dań i szukasz sposobu na życie, który będzie wiązał się z Twoim kulinarnym “nałogiem”.

Należy pamiętać, że do otwarcia restauracji nie trzeba być wybitnym kucharzem… można po prostu być ciekawskim smakoszem. Wokół jest tylu zdolnych mistrzów sztuki kulinarnej, którzy swoje pasje związane z gotowaniem rozwijają w zaciszu domowym. To właśnie oni, czekają aż ktoś da im szansę radować swoimi potrawami wszystkich rządnych kulinarnych wrażeń.

Coraz częściej przechodzi Ci przez myśl pomysł stworzenia własnego biznesu gastronomicznego (czy to z pozycji kucharza i właściciela, czy jedynie właściciela). Zastanawiasz się jednak: Jakie są trudy otwarcia restauracji w Polsce? Poniżej znajdziesz kilka informacji, które dają ogląd całego przedsięwzięcia.

Najpierw planuj, później działaj

Określ rentowność lokalu. Musisz wziąć pod uwagę, że Twój biznes w  początkowej fazie może nie przynosić dochodów. Stwórz zestawienie kosztów cyklicznych tj. opłaty za media, wynajem oraz pensje dla zatrudnionych. Przygotuj również wykaz spodziewanych źródeł dochodu. Uzyskany wskaźnik rentowności (z ang. return on investment) pozwoli Ci kontrolować finanse i wskaże moment zwrotu kosztów przeznaczonych na otwarcie Twojej restauracji.

Pobierz arkusz P&L

Planowanie to podstawa! Stwórz więc swój plan na otwarcie własnego lokalu. Jakie informacje powinien zawierać dobry biznesplan?

  • Opis działalności (jaki rodzaj kuchni będziemy serwować, jak realizowane będą zamówienia, do jakiej grupy konsumentów chcemy dotrzeć)
  • Ocenę rynku i zagrożeń konkurencyjnych
  • Wykaz kosztów związanych z inwestycją w restaurację, jak i jej utrzymaniem
  • Prognozę finansową (finanse potrzebne na otwarcie/rozwój restauracji)
  • Przykłady sytuacji zagrażających prawidłowemu funkcjonowaniu restauracji i sposoby na  przeciwdziałanie im
  • Plan zatrudnienia personelu
  • Strategię marketingowa
  • Perspektywy rozwoju biznesu
  • Przechodząc do bardziej ciekawych, a zarazem kluczowych aspektów organizacyjnych – stwórz niebanalne

Zastanów się do jakiej grupy konsumentów chcesz dotrzeć? Czy Twoja karta powinna być obszerna, czy może ilość pozycji należy ograniczyć tylko do tych, które będą wyróżniały Twoją restaurację? Szukaj niebanalnych rozwiązań, bądź postaw na tradycjonalizm. Obie koncepcje (dobrze zaplanowane) na pewno się obronią!

Zazwyczaj odwiedzamy lokale w których możemy dobrze zjeść, czuć się jak w domu lub … w innej rzeczywistości. Postarajmy się, aby wystrój naszej restauracji wyróżniał się: czy to egzotyką aranżacji, czy tradycjonalizmem. Najważniejsze: estetyka i czystość to aspekty, które powinny być zachowane w każdej obleganej restauracji.

New call-to-action

Dobra lokalizacja sama w sobie może już na starcie skierować do Twojego lokalu wielu Klientów. W przypadku, gdy Twoje zasoby finansowe nie pozwalają na wynajem powierzchni w samym sercu miasta, nie pozwól, aby ktokolwiek zadał pytanie: “Jak można dotrzeć do Państwa restauracji”? Nie daj się szukać! Postaw na sprawną akcję marketingową i znajdź swoje miejsce w social mediach. Pamiętaj, dobra kuchnia sama się obroni i znajdą ją nawet na końcu świata!
Do dzieła, gotowi – start!

Machina organizacyjna może ruszyć, ale zaraz po tym jak uzyskamy status: “Przedsiębiorcy”. W tym celu musimy zgłosić i zarejestrować naszą działalność. Sama procedura wymaga czasu, dlatego też równolegle skoncentrujmy się na poszukiwaniu odpowiedniego miejsca dla naszej restauracji. Przeglądajmy ogłoszenia z ofertami wynajmu powierzchni, nawiązujmy kontakty z deweloperami. Od metrażu restauracji będzie zależeć, jaki wystrój ona otrzyma. Nie zapomnijmy o przystosowaniu pomieszczeń do świadczenia usług gastronomicznych. Urządzenie kuchni to jedno z bardziej zaawansowanych finansowo przedsięwzięć. Zakup sprzętów kuchennych i naczyń to duży wydatek – weźmy pod uwagę wykorzystanie używanych akcesoriów.

2015 rok przyniósł duże zmiany w biznesie gastronomicznym. Właściciel punktu gastronomicznego ma obowiązek posiadać na jego terenie kasę fiskalną i za jej pośrednictwem prowadzić ewidencję sprzedaży. Wkrótce sama kasa może nie być wystarczającym narzędziem do ewidencji sprzedaży, dlatego dobrze już dziś zaopatrzyć się w system sprzedażowy typu POS.

Zamierzasz stworzyć ofertę alkoholową w swoim lokalu? Nie tak prędko! Musisz ubiegać się o zezwolenie na sprzedaż alkoholu, za które również musisz zapłacić (w zależności od objętości alkoholu w sprzedawanych napojach). A co w przypadku, gdy kulinarne doznania, które zaoferuje Twój lokal miałyby być połączone z wrażeniami muzycznymi? To takie proste, włączasz głośnik – przecież muzyka jest za darmo. Nie do końca .. ZAIKS czuwa nad bezprawnym wykorzystywaniu źródeł muzycznych, nawet w Twojej restauracji. Wykup licencję, odprowadzaj opłaty i śmiało włącz radio.

Checklista SANEPID

Już jesteśmy tak blisko dnia otwarcia, ale czy nasz lokal aby na pewno jest już gotowy do przyjęcia Gości? Czy spełniamy wszystkie wymagania sanepidowskie? Przystosowanie restauracji do przygotowywania/wydawania jedzenia i przyjmowania klientów sprawdzą urzędnicy. Musimy być świadomi, że reprezentanci Sanepidu mogą od nas wymagać poprawek w naszym lokalu. Nagroda (w postaci pozwolenia na otwarcie i prowadzenie restauracji) będzie jednak satysfakcjonująca.

Jeszcze tylko krótka “wizyta” Straży Pożarnej i kontrola warunków sprzyjających bezpieczeństwu przeciwpożarowemu i możemy planować wielkie otwarcie naszej restauracji!

Przeczytaj również: Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu

Autor: Iwona Walczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *