Jakie kwiaty wybrać do restauracji?

Kwiaty są bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza każdej restauracji. Wprowadzają do wnętrza życie, witalność i świeżość. Pozytywnie wpływają na atmosferę lokalu, a tym samym wizerunek właściciela, a także umilają chwile spożywania posiłku.

Przed przeczytaniem tego artykułu zachęcamy do zapoznania się z tekstem Jak przedłużyć życie kwiatów w restauracji? Zebraliśmy w nim wiele rad dotyczących tego, jak utrzymać kwiaty w dobrej kondycji prostymi sposobami. Oprócz tego omówiliśmy pielęgnację poszczególnych rodzajów kwiatów, tak by bukiety dumnie prezentowały się na stołach przez długi czas.

Magia pierwszego wrażenia ma niebagatelne znaczenie!

Ludzie zapamiętują miejsca, z którymi mają miłe skojarzenia. Widok świeżych kwiatów i ich zapach potrafi wprawić w lepszy nastrój, co więcej – uspakaja i koi zmysły, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że goście z chęcią powrócą w to miejsce.

Naukowcy z New Jersey udowodnili, że kwiaty silnie wpływają na samopoczucie. Przebywając w otoczeniu kwiatów jesteśmy spokojniejsi, mamy poczucie szczęścia i chęci kontaktów z drugim człowiekiem. Kwiaty potrafią wyrazić wiele emocji jak radość, zachwyt, uniesienie czy wzruszenie.

Nie tylko wygląd kwiatów działa na ludzką podświadomość, znaczenie ma również zapach. Impulsy zapachowe łatwo przenoszą się do mózgu, co sprawia, że samopoczucie ulega znacznej poprawie.

Jak dobierać kwiaty

Dobierając kwiaty do swojego lokalu zwróćmy uwagę na ich sezonowość. Wiosną i latem wybierajmy narcyzy, tulipany, żonkile, bzy czy słoneczniki – najlepsze będą te prosto z łąki.Wiosną i latem najlepiej wyglądają bukiety lekkie i wesołe, zaś jesienią i zimą cięższe, o mocniejszych i bardziej nasyconych kolorach np. róże. Jeśli tylko mamy okazję, kupujmy kwiaty na targu. Tam dostaniemy najświeższe, najbardziej barwne i najpiękniej pachnące okazy.

Pamiętając, że kwiaty silnie działają na podświadomość i wpływają na utrwalanie wizerunku naszej restauracji, wystrzegajmy się tych, kojarzonych z wiązankami pogrzebowymi (np. kalii czy chryzantem). Unikajmy też intensywnie pachnących kwiatów jak lilie, które swoim zapachem zdominują cały lokal, jak również mogą wywołać ból głowy.

Uniwersalne są oczywiście róże. To bardzo trwałe kwiaty o bardzo przyjemnym zapachu i szlachetnym wyglądzie. Właściwie każdy ich kształt i kolor nada wnętrzu elegancji. Polecamy również gerbery. Mają długie, piękne łodygi i efektowne kwiaty o intensywnym kolorze. Poza tym cechują się bardzo długą żywotnością. Nie stawiajmy ich jednak w salach dla palących, bo nie znoszą dymu tytoniowego.

Na mniejszych stolikach nie powinno się ustawiać dużych bukietów, bo zwyczajnie przeszkadzają podczas jedzenia, zasłaniają gości i utrudniają rozmowę. Do wazonów polecamy również cięte goździki, mieczyki i storczyki. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy wybrać gałązki forsycji, jabłoni lub wiśni. Po wstawieniu do wazonu zakwitną w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Jak dobrać odpowiedni wazon

Wazony, w których umieszczamy kwiaty powinny być stabilne, tak żeby nie przechyliły się pod wpływem ciężaru bukietów. Dbając o komfort i bezpieczeństwo gości możemy wzmocnić ich stabilność, mocując na dnie wazonu gąbkę lub piankę. W smukłych wazonach umieszczamy pojedyncze kwiaty lub bukiet z wydłużonymi łodygami. Bukiety w kształcie kuli świetnie wyglądają w kulistych wazonach.

Wazon powinien być dopasowany do kwiatów zarówno kolorem, jak i kształtem. Jasne wazony idealnie podkreślą barwę kwiatów. Bukiety z kwiatów o jednorodnym kolorze dobrze jest umieścić w wazonie o takim samym kolorze lub o ton ciemniejszym. Jeśli nie wiemy, jaki kolor wazonu wybrać, zawsze możemy postawić na szkło – jest uniwersalne i pasuje do każdego rodzaju kompozycji.

Unikajmy dekoracji w postaci wstążek, ponieważ zwyczajnie są kiczowate. Zgodnie z powiedzeniem: „Piękna nie trzeba upiększać” starajmy się zachować minimalizm.

Wnętrza bez kwiatów zdają się być pozbawione życia. Dekoracje kwiatowe podkreślają zaś charakter chwili, powodują, że czujemy się w danym miejscu dobrze i pozytywnie je zapamiętamy.

Autor: Agnieszka Śliwińska

POSbistro system dla gastronomii na tablety

One thought on “Jakie kwiaty wybrać do restauracji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *