Zakaz palenia drewnem również w krakowskich pizzeriach

Od 1 września 2019 r. wchodzi w życie zakaz palenia paliwami stałymi (węglem i drewnem) w Krakowie.  Zmiana przepisów to wynik wprowadzenia nowej uchwały antysmogowej.  Dla właścicieli punktów gastronomicznych oznacza to spore komplikacje…

Nowelizacja przepisów ma na celu poprawienie stanu powietrza w Krakowie, a co za tym idzie warunków zdrowotnych mieszkańców. Smog stanowi ogromny problem w tej części Polski. Przyczynia się do licznych schorzeń, w tym chorób układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego, rozrodczego. Z raportu na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza w Krakowie na zdrowie dzieci wynika, że ciężarne kobiety przebywające w środowisku o wysokim poziomie benzoapirenu rodzą niemowlęta o niższej masie urodzeniowej i mniejszym obwodzie głowy.

Kraków bez palenisk węglowych i na drewno

Początkowo przepisy były skierowane wyłącznie do właścicieli prywatnych mieszkań lub domów, jednak w tym roku regulacje obejmą również przedsiębiorców korzystających z urządzań zasilanych węglem lub drewnem. Alternatywę dla pieców na drewno stanowią nowoczesne urządzania zasilane gazowo lub elektrycznie. W oficjalnym komunikacie opublikowanym przez Urząd Miasta Kraków można przeczytać, że do stosowania dopuszcza się też paliwa, takie jak: gaz ziemny (wysokometanowy lub zaazotowany), propan-butan, biogaz rolniczy, a także inne rodzaje gazu palnego i lekkiego oleju opałowego.

New call-to-action

Jak wymienić piec do pizzy? Co się opłaca?

Podczas modernizacji zaplecza gastronomicznego należy uwzględnić indywidualne warunki lokalowe. Do istotnych elementów zalicza się też moc grzewczą oraz ilość i pojemność komór. Na rynku dostępne są rozwiązania mieszczące do kilkunastu ciast równocześnie. Taki wariant sprawdza się szczególnie w przypadku przedsiębiorców serwujących pizzę stacjonarnie i na wynos. Warto poprosić o pomoc profesjonalną firmę, która wykona projekt i zadba o to, by wszystkie elementy instalacji były w pełni sprawne.

Czy ustawa antysmogowa w Krakowie przyniesie oczekiwane efekty?

Kraków jest pierwszym miastem, które wprowadza tak wyjątkową ustawę. Czy zostanie ona pozytywnie przyjęta i wpłynie na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń? Na odpowiedź przyjdzie nam poczekać. Restauratorzy mają czas na zmianę pieca lub jego modernizację do września 2019 r. Więcej na temat nowych regulacji można przeczytać w artykule.

Istnieje jednak alternatywa, piece które są przystosowane do obsługi powyżej 500 osób na dobę, muszą być zgłoszone organowi ochrony środowiska – w Krakowie będzie to prezydent miasta. Tylko tego typu instalacje, których zgłoszenie zostanie przyjęte, mogą zostać wyłączone z zakazu stosowania paliw stałych.

Jeśli interesuje Cię tematyka związana z prowadzenia pizzerii, zachęcamy do zapoznania się z naszym wpisem blogowym dotyczącym dowozu jedzenia i preferencji klientów zamawiających posiłki na wynos.

Sprawdź szczegóły

One thought on “Zakaz palenia drewnem również w krakowskich pizzeriach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *