Jak założyć restaurację w Wielkiej Brytanii?
Coraz więcej Polaków decyduje się na założenie własnej restauracji w Wielkiej Brytanii. Jest to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w branży gastronomicznej! Przedstawiamy zatem informacje jakie warunki należy spełnić, aby otworzyć restaurację właśnie w Wielkiej Brytanii!
Mechanizm założenia własnego biznesu w każdym kraju Unii Europejskiej jest podobny. W przypadku lokalu gastronomicznego trzeba spełnić dodatkowe wymagania prawne, związane z przechowywaniem i obróbką żywności oraz z higieną pracy. Zasady zakładania biznesu gastronomicznego w Wielkiej Brytanii są podobne dla restauracji, kawiarni i firmy cateringowej.
Rodzaj działalności
Przed założeniem własnej restauracji, należy zdecydować się, jaki rodzaj działalności będziemy rejestrować w urzędzie. W Wielkiej Brytanii jest kilka opcji do wyboru:
- jednoosobowa firma, czyli biznes na własny rachunek – należy zarejestrować się w HM Revenue & Customs w ciągu trzech miesięcy od samozatrudnienia. Sami płacimy za siebie podatki i odprowadzamy składki na ubezpieczenie,
- z partnerem biznesowym – jedna lub więcej osób,
- poprzez założenie spółki.
Rejestrowanie lokalu gastronomicznego
Znaleźliśmy już wymarzone miejsce na restaurację. Na 28 dni przed otwarciem należy zarejestrować lokal gastronomiczny w regionalnym Environmental Health Service, instytucji, którą można przyrównać do naszego Sanepidu. Należy skontaktować się z lokalnymi władzami, aby uzyskać dokładne informacje na temat rejestracji. W przypadku, gdy korzystamy z dwóch lub trzech lokali (mamy filie biznesu), należy zarejestrować wszystkie. Właściciel powinien być zgłoszony jako osoba samozatrudniona i/lub być płatnikiem podatku VAT.
Zezwolenia potrzebne podczas prowadzenia restauracji lub baru:
- licencja na sprzedaż i dostawę alkoholu,
- pozwolenie na sprzedaż ciepłych dań/ żywności i napojów od godziny 23 w nocy do 11 rano,
- jeżeli dodatkowo chcemy dostarczać klientom rozrywki – wyświetlać filmy, organizować przedstawienia teatralne i występy na żywo (np. kabaretu),
- jeśli sprzedajemy jedzenie z food trucku.
Tak jak wszędzie, w Wielkiej Brytanii także trzeba mieć zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych. Istnieją również zasady określające, ile można sprzedać piwa, wina i mocniejszych trunków. W celu uzyskania takiej informacji należy zapoznać się z rozporządzeniami przygotowanymi przez lokalną władzę.
Jak wybrać lokal na restaurację?
Musi on spełniać określone przepisy. Co do utrzymania pomieszczeń, zasady są analogiczne jak w Polsce – na przykład: kuchnia powinna być czysta, należy zachować zasady ochrony żywności, mieć wystarczająco duże umywalki, oddzielne składy dla suchej i mokrej żywności czy zapewnić zaplecze dla personelu. Do tego zgodna z prawem wentylacja, oświetlenie i drenaż. Dodatkowo Brytyjczycy bardzo zwracają uwagę na przepisy przeciwpożarowe.
Zakładając restaurację w Wielkiej Brytanii również można zamówić system POSbistro. Ułatwi on pracę kelnerom oraz właścicielom. Pamiętajmy, że sama rejestracja biznesu to dopiero początek. W Wielkiej Brytanii należy przestrzegać ścisłych zasad higieny dla gastronomii, odprowadzać podatek VAT i być przygotowanym na ewentualne kontrole.
Źrodło: www.food.gov.uk.