Telefon w restauracji – dlaczego nie jest to najlepszy sposób na przyjmowanie zamówień?

Chociaż pandemia znacząco przyspieszyła proces wdrażania w lokalach gastronomicznych systemów do zamówień online to nadal większość restauracji przyjmuje zamówienia głównie przez telefon. Dlaczego nie jest to najlepszy sposób zbierania zamówień i jak go usprawnić? O tym piszemy w naszym nowym wpisie!

Przez lata telefon stanowił jedyny sposób na skontaktowanie się z restauracją i złożenie zamówienia na dowóz. Jednak czasy się zmieniają, a obecnie zbieranie zamówień wyłącznie drogą telefoniczną jest mało praktyczne w porównaniu do możliwości, jakie oferuje internet i systemy do zamówień online. Jeśli korzystamy tylko z telefonu, możemy stracić wiele potencjalnych zamówień, np. z takich powodów:

  • klient może mieć problemy z dodzwonieniem się do lokalu, jeśli linia jest ciągle zajęta i zniechęcić się do złożenia zamówienia,
  • klient woli zapłacić online zamiast wręczać gotówkę kurierowi, dlatego woli zamawiać online,
  • klient nie chce lub nie może zadzwonić do restauracji,
  • klient zobaczył menu na Facebooku, ale wyjście z portalu i przepisanie numeru wydaje mu się zbyt czasochłonne.

Te przykłady pokazują, że najlepiej oferować klientom kilka sposobów na złożenie zamówienia, ponieważ każdy z nich ma inne preferencje czy możliwości. Jeżeli w Twoim lokalu telefon to nadal główny kanał zbierania zamówień, mamy dla Ciebie dwie rady, które pomogą Ci sprzedawać więcej i dostosować się do wymagań współczesnych klientów.

New call-to-action

1. Przyspiesz obsługę zamówień telefonicznych

Po pierwsze, postaraj się usprawnić odbieranie zamówień telefonicznych i maksymalnie skrócić czas, jaki kasjer spędza przyjmując poszczególne zamówienia. Dzięki temu linia nie będzie tak często zajęta i klienci łatwiej się do Ciebie dodzwonią. Pomoże Ci w tym aplikacja POScaller, dostępna w systemie POSbistro. Pozwala ona tworzyć bazę klientów w posie, czyli zapisywać numer telefonu, adres i historie zamówień. Ta funkcja znacząco ułatwia obsługę stałych klientów, ponieważ większość informacji jest już w systemie. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko błędu, a pracownik nie musi zapisywać tych samych danych. Dodatkowo osoba na stanowisku sprzedażowym może zaledwie kilkoma klikami utworzyć nowe zamówienie i wysłać je na kuchnię.

2. Sprzedawaj swoje dania online

Po drugie, daj klientom możliwość zamawiania i płacenia online. To pozwoli odciążyć telefon i zadowolić osoby, które wolą korzystać z płatności internetowych. Możesz wykorzystać system zamówień zintegrowany z systemem pos, dzięki czemu zamówienia będą automatycznie wpadać na tablet, a rolą kasjera będzie tylko ich akceptowanie. Przykładem takiego systemu jest Virtual Menu – to wtyczka pozwalająca umieścić na stronie restauracji aktywne menu, czyli menu z możliwością złożenia zamówienia i opłacenia go online. Jednym słowem, uruchomisz swój własny sklep online na swojej stronie!

New call-to-action

3. Pisz o tym, jak można zamówić Twoje potrawy

Świetnie! Omówiliśmy jak sprawić, żeby klient mógł wygodnie i szybko zamówić w Twoim lokalu jedzenie. Ale to nie koniec! Przed Tobą ostatni krok, czyli informowanie o sposobach złożenia zamówienia w Twoim lokalu w social mediach.

Do tego celu najlepiej nadają się posty z przyciskami CTA, czyli “wezwaniem do działania”. Jest to typ postu, który zachęca klientów do wykonania akcji, która jest łatwo dostępna po kliknięciu w przycisk dołączony do posta.

W ten sposób możesz pokazać swoje aktualne menu lub konkretne danie, a następnie umieścić w poście przycisk “Zadzwoń”- jeśli chcesz by odsyłał on do połączenia telefonicznego z Twoją restauracją lub przycisk “Zamów teraz” – jeśli wolisz, żeby przekierowywał on klienta na stronę, gdzie wygodnie złoży zamówienie.

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Telefon w restauracji – dlaczego nie jest to najlepszy sposób na przyjmowanie zamówień?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *