Tarcza Antykryzysowa – co oznacza dla gastronomii?

W środę 18 marca premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły Tarczy Antykryzysowej, czyli pakietu pomocowego, który ma wspomóc polskich przedsiębiorców zmagających się z efektami epidemii koronawirusa.

Rządowe wsparcie ma na celu zminimalizowanie wpływu epidemii na polską gospodarkę. Jak podaje portal strefabiznesu.pl, szef Rady Ministrów powiedział:

Musimy doprowadzić do zamortyzowania epidemii koronawirusa. Przygotowaliśmy pięć filarów. Szacunkowa wartość całego pakietu to ok 212 mld zł.

Program składa się z pięciu filarów, z czego dwa pierwsze są skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców:

Szczegóły dwóch pierwszych filarów podajemy za portalem bankier.pl.

I Bezpieczeństwo pracowników

Filar pierwszy dotyczy bezpieczeństwa pracowników i ma chronić przed utratą miejsc pracy. Jego wartość to 30 mld zł, w tym 23,8 mld zł stanowią wydatki, a 6,2 mld zł – środki płynnościowe. Filar obejmuje:

 • dofinansowanie elastycznego zatrudnienia
 • przesunięcie płatności za media
 • finansowanie postojowego dla umów cywilnoprawnych i samozatrudnionych
 • dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla osób, które opiekują się dzieckiem do 12 roku życia na okres 14 dni
 • wakacje kredytowe
 • wakacje od obowiązków administracyjnych
 • ochronę konsumentów i pożyczkobiorców
 • wydłużenie elastycznego czasu pracy
 • dodatkowe wsparcie osób niepełnosprawnych

Działania, które mają chronić pracowników przed utratą miejsc pracy mają obejmować m.in. finansowanie części wynagrodzeń przez państwo. Premier poinformował, że w przypadku przedsiębiorców z udokumentowanym spadkiem obrotów i zarejestrowanymi stratami finansowymi „państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia w gospodarce krajowej; co najmniej drugie 40 proc. pokrywa pracodawca.” Czyli pracodawca może obniżyć koszty osobowe o 60 proc., jeżeli nie będzie prowadził zwolnień pracowników.

„Ponadto, dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.”

Pozostałe rozwiązania, to  m.in. prolongata rat kredytowych lub prolongata obciążeń mediów, w porozumieniu z firmami, które takie usługi świadczą.

II Finansowanie przedsiębiorstw

Drugi filar skupia się na finansowaniu przedsiębiorstw. Jego wartość to 73,2 mld zł, w tym 4,9 mld zł na wydatki i 68,3 mld zł na środki płynnościowe. Filar obejmuje:

 • finansowanie instytucji rozwoju Grupy PFR – gwarancje, kredyty, kapitał, ubezpieczenia i dopłaty
 • finansowanie leasingu dla firm transportowych
 • pożyczkę 5 000 zł dla mikrofirm
 • odroczenie lub rozłożenie składek ZUS bez opłat
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych
 • brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych
 • automatyczne przedłużenie bankowych kredytów obrotowych
 • rozliczenie całej tegorocznej straty w przyszłym roku
 • politykę drugiej szansy

Specustawa przewiduje specjalne, jednorazowe świadczenie w wysokości 2 tysięcy złotych brutto dla osób na umowach cywilnoprawnych (zlecenie i o dzieło) oraz samozatrudnieniu, w sytuacji spadku dochodów. Jak podaje portal prawo.pl pakiet przewiduje, że „pracownicy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w bankach. Ponadto, przedsiębiorcy będą mogli uzyskać odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat.”

Wsparcie dla restauratorów

Szczególnie istotne informacje dla restauratorów i innych właścicieli lokali gastronomicznych przekazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Państwo wesprze ich bezzwrotną pożyczką w wysokości 5 tysięcy złotych restauratorów prowadzących małe firmy. Jak zapowiedziała minister „To będzie pożyczka dla tych, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników. Taka firma może liczyć na taką pożyczkę i ona będzie bezzwrotna, jeśli ta firma nie zdecyduje się na zwolnienie swoich pracowników przez najbliższe sześć miesięcy”. W innym wypadku pożyczkę trzeba będzie zwrócić.

Ponadto pani minister zapewniła, że „Taka mała firma będzie mogła również liczyć na odroczenie składek na ubezpieczenia społeczne i zaliczek na wszystkie podatki. Za te odroczenia nie będzie naliczana żadna opłata prolongacyjna” Jadwiga Emilewicz poinformowała również, że w przypadku, „jeśli mała restauracja zaciągnęła kredyt obrotowy, który właśnie jej wygasa, to będzie mogła na skutek zmian legislacyjnych wznowić ten kredyt niemal automatycznie”. Zmiana prawa ma prowadzić do tego, by banki nie musiały już badać zdolności kredytowej takiego przedsiębiorcy. Wstrzymano też prowadzenie przez ZUS rutynowych kontroli.

Pomoc ze strony POSbistro

W obliczu trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się polska gastronomia, POSbistro również chce zaoferować pomoc. Obecnie wiele restauracji przestawia się na tryb dowozów lub wydawania posiłków na wynos. Jako producent wiodącego oprogramowania mobilnego dla gastronomii  posiadamy trzy aplikacje, które w znacznej mierze ułatwiają naszym klientom procesy obsługi zamówień w dostawie. Postanowiliśmy, że będzie można z nich korzystać całkowicie bezpłatnie do końca marca.  Jedną z wymienionych aplikacji jest DirectBistro, czyli aplikacja do zamawiania jedzenia, która nie pobiera opłat prowizyjnych od restauratora.

Więcej o naszej akcji można przeczytać we wpisie: Sprzedawaj w dowozie do końca marca ZA DARMOAby uruchomić w lokalu darmowe aplikacje niezbędne jest posiadanie zintegrowanego systemu sprzedażowego na tablety POSbistro. Obecnie przygotowaliśmy specjalną ofertę dla nowych klientów.

Każda z aplikacji działa niezależnie – można skorzystać z jednej wybranej lub ze wszystkich równocześnie. Jeśli są Państwo zainteresowani, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *