Podwyżka płacy minimalnej w gastronomii – jak sobie z nią radzić?

Wzrost płacy minimalnej stanowi duże wyzwanie dla właścicieli lokali gastronomicznych. Stawka ta została podniesiona do 23,50 zł brutto, co zwiększa presję ze strony pracowników. Restauratorzy zastanawiają się, jak radzić sobie z tą sytuacją, by dać sobie radę finansowo. Podpowiadamy nasze rozwiązania!

Skutki podwyżki płacy minimalnej

Właściciele gastronomii będą musieli wypłacać wyższe pensje swoim pracownikom, co zwiększa koszty funkcjonowania lokalu. Podwyżka minimalnego wynagrodzenia oznacza również, że wzrasta wartość składek odprowadzanych przez właścicieli firm do ZUS oraz innych świadczeń obliczanych na jego podstawie.

Zanim podniesiesz ceny, zacznij liczyć

Prawdopodobnie pierwsze rozwiązanie, jakie przychodzi do głowy, by poradzić sobie z kosztami to podniesienie cen oferowanych dań. To może jednak zniechęcić klientów, warto więc najpierw nauczyć się liczyć podstawowe wskaźniki. Sprawdź, jak Twój lokal funkcjonuje obecnie i może się okazać, że jesteś w stanie na czymś zaoszczędzić, a nawet o tym nie wiesz. 

Kontrola magazynu i racjonalne zakupy

Kontrola produktów to pierwszy krok do szukania oszczędności w gastronomii! Magazyn jest bowiem miejscem, w którym marnuje się najwięcej żywności, a co za tym idzie Twoich pieniędzy. Musisz więc na bieżąco kontrolować jego stany i nauczyć się tworzyć racjonalne listy zakupów, by produkty nie zalegały na półkach. Oprócz tego, porównaj hurtownie, w których obecnie się zaopatrujesz z konkurencyjnymi na rynku. Sprawdź, czy na pewno posiadasz najkorzystniejszą ofertę. Jeśli okaże się, że nie, spróbuj negocjować warunki lub zmień dostawcę. 

Dowiedz się czym jest: Reguła FIFO w gastronomii – pomoc przy kontrolowaniu dat przydatności do spożycia

Zacznij liczyć food cost

Jeśli szukasz oszczędności musisz skupić się również na menu. Jeśli nie liczysz food costu i nie kontrolujesz rentowności dań, które oferujesz tak naprawdę nie wiesz, ile kosztuje Cię ich przygotowanie. Dzięki analizie potraw dowiesz się, na których daniach najwięcej zarobisz, a które lepiej wyrzucić z menu. Sprawdź, czy na pewno obecny ceny zostały poprawnie ustalone. 

kalkulator food cost

Zarabiaj więcej, dzięki inżynierii menu

Menu engineering to zaplanowane działanie, które poprzez regularną analizę menu i wprowadzanie ulepszeń pozwala stworzyć jak najbardziej zyskowną ofertę lokalu gastronomicznego. To narzędzie pozwoli Ci sprawić, by zarówno pozycje z karty przynosiły zadowalające zyski, ale również, aby samo menu skłaniało gości do wybierania tych dań, na których sprzedaży zależy lokalowi.

Zredukuj ilość personelu, wprowadź samoobsługę

Samoobsługa w gastronomii jest idealnym narzędziem, by zredukować ilość personelu. Dajesz klientom możliwość złożenie zamówienia, a nawet zapłaty bez angażowania pracowników. Jak wprowadzić takie rozwiązanie do lokalu? Poznaj rozwiązania od POSbistro.

Elektroniczne menu – eMenu

Daj klientom możliwość przeglądania menu online na tablecie. Dzięki eMenu będą mogli samodzielnie poruszać się po aplikacji i przeglądać zdjęcia, opisy, oraz składniki w serwowanych potrawach. Uruchamiając eMenu, klienci lokalu będą mogli sami złożyć zamówienie na tablecie i przesłać je do kelnera, a ten z kolei, po autoryzacji przekazuje je do kuchni.

New call-to-action

Stanowisko sprzedażowe – kiosk

Można wykorzystać także możliwość samodzielnego stoiska sprzedażowego w lokalu gastronomicznym. Tryb samoobsługa pozwala gościom lokalu na finalizację transakcji, czyli dokonanie płatności kartą lub gotówką za złożone zamówienie.

Kody QR

Wyjątkowo prostym w obsłudze rozwiązaniem jest umieszczanie przy stolikach kodów QR, dzięki którym klient może do razu trafić na stronę z menu restauracji i złożyć zamówienie. Kilka kliknięć dzieli go od przeglądania aktualnego menu, wybierania dodatków i akceptacji zamówienia. Dzięki temu kontakt z obsługą jest ograniczony niemal do zera – kelner tylko przynosi zamówienie do stolika. 

Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: QR menu w restauracji – w 3 krokach uruchom samoobsługę

Znajdź dodatkowe źródło do zwiększenia przychodów

Podniesienie płacy minimalnej zwiększa koszty prowadzenia lokalu. Warto wtedy pomyśleć o wprowadzeniu dodatkowego źródła sprzedaży, by zwiększyć przychody restauracji i polepszyć jej funkcjonowanie. 

Dowozy jako dodatkowe źródło sprzedaży

Dobrym pomysłem jest sprzedaż online wraz z opcją dostawy do domu. Może okazać się to dla Ciebie doskonałą formą na zwiększenie ilości zamówień. W tym celu możesz skorzystać z usług popularnych aplikacji do dowozów jedzenia, jednak mają one bardzo wysokie prowizje. Warto więc rozważyć uruchomienie dowozów na własną rękę, gdyż może być to znacznie bardziej korzystna opcja. Pomoże Ci w tym program do zarządzania gastronomią.

New call-to-action

Wirtualna restauracja

Wirtualna restauracja, czyli “dark kitchen” to przestrzeń, w której przygotowywane są posiłki, które zostały wcześniej zamówione online. Jest to świetnym sposobem na ograniczenie kosztów – nie trzeba bowiem opłacać dodatkowego metrażu przeznaczonego na część jadalną dla gości. Możesz więc wykorzystać kuchnię, którą już posiadasz i stworzyć dodatkowy brand, oferujący sprzedaż wyłącznie w dowozie. 

Sprzedaż sugerowana

Dobrze przeprowadzona sprzedaż sugerowana jest odbierana jako uprzejma pomoc w doborze dań i dbałość o miło spędzony czas w lokalu. Warto więc wyposażyć klientów w tablety z mobilnym systemem pos, który posiada moduł rekomendacji i pozwoli zwiększyć średnią wartość rachunku.

Aplikacje “less waste”

Niestety, marnowanie żywności to duży problem w gastronomii. Warto więc nawiązać współpracę z aplikacjami, które działają nas rozwiązaniem tego problemu i propagują politykę „less waste”. Dzięki takim rozwiązaniom, możesz sprzedać to, co się nie zeszło w lokalu w danym dniu, a wciąż nadaje się do spożycia. Dzięki temu wciąż zarabiasz, zamiast po prostu wyrzucać jedzenie.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *