Jak zatrzymać pracownika w gastronomii? – relacja z webinarium

Jak zatrzymać pracownika w gastronomiiŹródło: unsplash.com, Autor: Michael Browing Jak zatrzymać pracownika w gastronomii[/caption]

Przedstawiamy Państwu w skrócie, najważniejsze kwestie poruszone podczas szkolenia online pt.  “Jak zatrzymać pracownika w gastronomii?”. Swój punkt widzenia na tę sprawę zaprezentował wieloletni przedsiębiorca w branży gastronomicznej, Pan Grzegorz Maziejuk. 

Data webinarium: 20.06.2016r.

Zanim przeszliśmy do metod, które pomagają zatrzymać pracowników w gastronomii cofnęliśmy się nieco do etapu samej rekrutacji, aby zainteresowani tematem najpierw skupili swoje siły na pozyskaniu odpowiedniego pracownika. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się, że w celu racjonalnego podejścia do rekrutacji, użyteczna będzie wiedza na temat 5 czynników, które są notorycznie przekłamywane w CV kandydatów. Za autorem książki “Skuteczna rekrutacja”, Panem Dominikiem Wieczorkiem, wymienione zostały następująco:

  1. Znajomość języków obcych – tutaj nasz prelegent poradził, aby odbyć krótką konwersację z kandydatem, która będzie dla nas najlepszym dowodem potwierdzającym jego umiejętności językowe. Znajomość przynajmniej w stopniu komunikatywnym języka angielskiego jest niezbędna zarówno w wielkich miastach, centrach handlowych jak i w mniejszych miasteczkach na trasie atrakcji turystycznych. Nieumiejętność porozumienia się z klientem może znacznie ograniczyć nasze zyski, gdyż kelner przykładowo źle zrozumie przyjmowane zamówienie, nie będzie umiał polecić dodatkowych rzeczy, lub w najgorszym przypadku – w ogóle nie będzie potrafił przyjąć zamówienia.

  2. Zakres dotychczasowych obowiązków – zweryfikować go możemy poprzez zadawanie konkretnych pytań. Nie pytajmy ogólnikowo, pytajmy o szczegóły, np. jeśli barman chwali się sporym doświadczeniem, zapytajmy go o skład i gramaturę konkretnego drinka. Podobnie zróbmy w przypadku kiedy kucharz mówi, że robił na poprzednim stanowisku ‘wszystko’. Bo jak mówi stare dobre powiedzenie, jeśli ktoś jest od wszystkiego, tak naprawdę jest do niczego.

  3. Nazwa stanowiska – tutaj, nazwa stanowiska, a zakres obowiązków mogą być często mylone. W różnych miejscach pracy oczekuje się różnych kompetencji na dane stanowisko, czasami aby zostać przełożonym wystarczy niewielka wiedza, a czasami odpowiedzialność przerasta samych kandydatów. Zweryfikować poprzednie stanowisko możemy poprzez telefon do wcześniejszego pracodawcy, sprawdzenie profili zawodowych kandydatów w mediach społecznościowych, czy po prostu poprosić o referencje.

  4. Okres zatrudnienia – tutaj za naszym rozmówcą kierujemy się zasadą, że jeśli dana osoba notorycznie zmienia miejsce pracy powinniśmy bliżej zbadać sprawę i poprosić o wyjaśnienie takiego przebiegu sytuacji. Być może zmiana miejsca pracy była spowodowana niekorzystnymi okolicznościami w jakich znalazł się nasz kandydat. Nie powinniśmy bagatelizować takich sygnałów, niemniej zachowajmy szczególną czujność i rozwagę np. poprzez poproszenie o pisemne referencje, czy sprawdzenie wiarygodności podanych przez kandydata powodów.

  5. Wygląd –  kelnerzy i barmani, czyli osoby bezpośrednio mające styczność z klientem niewątpliwie powinny mieć schludny wygląd. Dlatego jedyną możliwością przekonania się jak dana osoba się prezentuje jest osobiste spotkanie. Nie zatrudniajmy pracowników w ciemno, nie przeprowadzając z nimi nawet rozmowy, lub zlecając to managerowi. Jeśli nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w rozmowie rekrutacyjnej ‘na żywo’ zawsze możemy skorzystać z rozmowy za pośrednictwem kamery internetowej.

Zakładamy więc, że stosując pewne zasady udaje nam się pozyskać idealnych pracowników do naszego biznesu, co dalej? Jak ich zatrzymać? Nasz prelegent, wyróżnił trzy główne obszary zarządzania, które należy sumiennie doglądać i realizować w tym zakresie wyznaczone cele. Są to:

Motywacja

Pan Grzegorz jako doświadczony przedsiębiorca w branży gastronomicznej, uważa, że najbardziej efektywne są motywatory w postaci pieniężnej i nie tylko. Podwójny bilet do kina to również trafiony podarunek za ponadprzeciętne zaangażowanie pracownika. Oprócz materialnych upominków powinniśmy również nagrodzić pracownika pochwałą słowną – i jak sprytnie zaznaczył prowadzący – nie na osobności lecz w towarzystwie całego personelu, tak aby chwalone osoby zyskały uznanie również w oczach pozostałych pracowników. Taka motywacja mimo iż ma charakter nagradzający podświadomie wymusza na pracownikach utrzymanie tej prawidłowej postawy, lub wzbudzenie chęci do osiągnięcia jeszcze większych wyników. Do bardziej wydajnej pracy możemy nakłonić pracowników poprzez system premiowania ich za osiągnięte wyniki. Nasz prelegent podał przykład w którym za sprzedanie 5. butelek danego alkoholu, pracownik otrzymuje jedną butelkę w prezencie. Oczywiście aby móc pozwolić sobie na tego typu rozwiązania potrzebujemy użyć odpowiedniego oprogramowania, które ułatwi nam zliczanie pozycji na rachunku przypisanych do jednego pracownika. Zanim jednak przystąpimy do tego typu metody, warto abyśmy wcześniej wyliczyli sobie, które spośród oferowanych produktów przyniosą nam największy zysk i tym samym wyznaczyli ambitne cele pracownikom.

Rozwój

Według obliczeń Pana Grzegorza sukces danego lokalu zależy w 93% od personelu, dlatego tak ważnym jest aby umiejętnie inwestować w tą część naszego biznesu. Nie powinniśmy szczędzić na szkoleniach, które podnoszą kwalifikacje pracowników, gdyż w rzeczywistości jest to inwestycja w nasz lokal, w nasz biznes i przede wszystkim w większe zyski! Nie ma nic gorszego niż pracownik pozostawiony sam sobie w organizacji. Ktoś kto nie zainwestuje wiedzy, czasu oraz pieniędzy w pracownika, nie powinien mieć pretensji, gdy ten nie wywiązuje się ze swoich obowiązków – tak skwitował tą kwestię prowadzący. Za jego przykładem, warto zoptymalizować taki proces i przygotować dokładny spis zasad i obowiązków które muszą być spełnione na każdym szczeblu zawodowym w danej organizacji. Musi on być udostępniony każdemu z pracowników, który pełni daną funkcje w lokalu i konsekwentnie obie strony powinny się tego trzymać. Taka formalizacja obowiązków zdecydowanie zminimalizuje nieporozumienia między firmą a pracownikami.

Kontrola

Kontrola jest nieodłącznym elementem sprawnego zarządzania firmą i wie o tym każdy odpowiedzialny pracodawca. Procesy kontroli są niestety często tym, co absorbuje najwięcej czasu i nierzadko bywa zaniedbywane. Dlatego w tym obszarze powinniśmy stawiać na technologie, które ułatwią nam kontrolowanie wszystkich obszarów działalności nawet nie będąc na miejscu! Obecnie na polskim rynku istnieją już profesjonalne systemy umożliwiające pełną kontrolę nad najważniejszymi aspektami przedsiębiorstwa tj. utarg, szczegółowy opis rachunków, czy czas pracy i efektywność pracowników. Wszystko to można już dziś mieć na telefonie, dzięki aplikacji POSowner.

Więcej o aplikacji tutaj

Podsumowując, Pan Grzegorz podał jeszcze kilka sposobów, które mogą polepszyć kontakty między pracownikiem a pracodawcą, co rzecz jasna powinno przełożyć się na większe zaufanie i owocną współpracę.

Jakie to sposoby?

Strzałem w dziesiątkę może okazać się wspólne wyjście pracodawcy wraz z personelem do konkurencyjnego lokalu, gdzie oprócz dobrej zabawy, wspólnie można obserwować obsługę w innym środowisku. Pozwoli to zaobserwować lepsze oraz gorsze strony naszego jak i konkurencyjnego lokalu. Taki feedback zapewne zaowocuje ciekawymi konkluzjami i zwiększy świadomość pracowników na temat ich miejsca pracy. Ciekawym i sprawdzonym sposobem są również wyjazdy integracyjne, wspólne aktywności sportowo – rekreacyjne itp. Co ciekawe, nasz prelegent nie usprawiedliwia również metod typu kij i marchewka, gdyż według niego bywa to czasami jedyna możliwa opcja motywacji pracowników. Powinniśmy umieć zarówno nagradzać jak i karać personel za określone działania. Najważniejsze czego powinniśmy się jednak trzymać bezwarunkowo to szacunek do naszych pracowników, który bez względu na wszystko im się należy.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy serdecznie za udział w webinarium i zachęcamy do śledzenia nas na kanałach społecznościowych, ponieważ już wkrótce odbędą się kolejne tego typu spotkania. Zachęcamy również do podawania w komentarzach propozycji tematów na kolejne spotkania 🙂

Opracowała: Izabela Głód, na podstawie webinarium „Jak zatrzymać pracownika w gastronomii” 20.06.2016r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *