QR menu w restauracji – w 3 krokach uruchom samoobsługę!

Chcesz wprowadzić do swojego lokalu samoobsługę i umożliwić gościom samodzielne składanie zamówień, ale wolisz uniknąć ponoszenia nowych kosztów? Darmowa cyfryzacja gastronomii jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że wykorzystasz kody QR i elektroniczne menu!

QR menu dla restauracji

Ostatnio zrobiło się głośno o wprowadzaniu innowacji w gastronomii z powodu bonu na cyfryzację, o którym pisaliśmy już na naszym blogu. Choć nie każdy lokal kwalifikuje się do wnioskowania o ten typ dotacji, restauratorzy zainteresowali się możliwościami, jakie dają cyfrowe rozwiązania w gastronomii.

Na szczęście nie musisz wydawać dużych sum, żeby wprowadzić w swoim lokalu nowe technologie! Jeśli chcesz uruchomić samoobsługę i przeglądanie elektronicznego menu możesz to zrobić wykorzystując kody QR. Wystarczy wygenerować kod i umieścić go w lokalu, np. na ladzie i przy stolikach!

Kod QR (ang. Quick Response) jest rodzajem kodu kreskowego w formie kwadratu do skanowania za pomocą smartfona. Może on zawierać wiele informacji, np. odsyłać do konkretnej strony internetowej. W restauracji najlepiej wykorzystać go do przekierowania gości na stronę z menu, z której mogą zamówić jedzenie.

New call-to-action

Samoobsługa w gastronomii w 3 krokach

Wprowadzenie tzw. QR menu jest bardzo proste i prawie darmowe! Jedyny koszt to wydruk ulotek lub nalepek z kodami. Zobacz jak krok po kroku uruchomić u siebie samoobsługę z kodami QR. 

1. System do zamówień online w restauracji

By klienci mogli przeglądać elektroniczne menu i zamawiać jedzenie musisz posiadać system do zamówień online. To do niego będziesz odsyłać linkiem w postaci kodu QR. 

Nie posiadasz jeszcze własnej strony, przez którą można zamówić Twoje dania? Uruchom swój kanał sprzedaży z wtyczką Virtual Menu – pozwoli Ci ona zamieścić wirtualne menu na stronie internetowej restauracji i na platformie do zamawiania jedzenia DirectBistro.

2. Wygeneruj kod QR

By wygenerować kod QR prowadzący do konkretnej strony użyj darmowego narzędzia do generowania kodów QR. Może to być np. qr-online.pl. Najpierw skopiuj link do strony, z której można zamówić Twoje dania, a następnie wklej go do generatora i kliknij “generuj kod QR”. Otrzymasz swój kod QR w kilku formatach.

3. Umieść w widocznym miejscu kod QR wraz z instrukcją

Wydrukuj kod QR w dobrej jakości i umieścić go przy stolikach, na ladzie lub naklej na szybę restauracji. Koniecznie zamieść obok informację, że kod odsyła do strony z zamówieniami i wystarczy go zeskanować telefonem, by przejść do menu online. Może to być krótka notka: “Zeskanuj kod QR i zobacz nasze aktualne menu!”

Jak zeskanować kod QR? Wystarczy zainstalować darmową aplikację do skanowania kodów. Nowe modele telefonów posiadają skaner kodów QR wbudowany w aparat.

Kody QR w gastronomii – co zyskujesz?

Jakie są zalety takiego rozwiązania? 

  1. Szybki i łatwy dostęp do menu – zamiast czekać na kelnera, który poda im kartę menu, Goście mogą natychmiast zacząć przeglądać zdjęcia potraw i ich opisy (jeśli dodałeś je do swojego wirtualnego menu).
  2. Wygodne składanie zamówień – Twoi goście nie muszą stać w kolejce przed kasą czy czekać na obsługę. Wystarczy, że samodzielnie złożą zamówienie za pomocą telefonu i wybiorą opcję “odbiór osobisty”, a ich zamówienie od razu wpadnie w kolejkę w systemie POS. Tak naprawdę mogą zarówno zjeść w lokalu, jaki i wziąć jedzenie na wynos.
  3. Bezproblemowa realizacja płatności – płatność online to wygodna i szybka forma opłacenia rachunku. Kelner nie musi szukać reszty, jak przy płatności gotówką, a goście nie czekają, aż kelner przyjdzie do ich stolika, co w czasie dużego ruchu może zająć nieco czasu.
  4. Odciążenie kelnerów – w przypadku zamawiania w lokalu przez kanał online praca kelnera ogranicza się niejednokrotnie do samego podania zamówienia do stolika. Z resztą mogą poradzić sobie goście. 

Moduł do samoobsługi na tablecie

Omówiliśmy już jak niskim kosztem wprowadzić w lokalu system do samoobsługi. Jeśli natomiast chcesz zainwestować w profesjonalne rozwiązanie do samoobsługi w lokalu polecamy wybrać moduł eMenu. By zacząć z niego korzystać potrzebujesz tabletu, który udostępnisz gościom restauracji.

eMenu to elektroniczne Menu, które daje możliwość: 

  • przeglądać menu na ekranach tabletów,
  • samodzielnego zamawiania posiłków,
  • opłacanie zamówień
  • wzywania kelnera do stolika.

Klienci POSbistro zawsze mają możliwość uruchomienia eMenu, czyli modułu do samoobsługi. Więcej informacji znajdziesz klikając poniższy banner. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *