QR menu w restauracji – w 3 krokach uruchom samoobsługę!

Chcesz wprowadzić do swojego lokalu samoobsługę i umożliwić gościom samodzielne składanie zamówień, ale wolisz uniknąć ponoszenia nowych kosztów? Darmowa cyfryzacja gastronomii jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy, że wykorzystasz kody QR i elektroniczne menu!

QR menu dla restauracji

Ostatnio zrobiło się głośno o wprowadzaniu innowacji w gastronomii z powodu bonu na cyfryzację, o którym pisaliśmy już na naszym blogu. Choć nie każdy lokal kwalifikuje się do wnioskowania o ten typ dotacji, restauratorzy zainteresowali się możliwościami, jakie dają cyfrowe rozwiązania w gastronomii.

Na szczęście nie musisz wydawać dużych sum, żeby wprowadzić w swoim lokalu nowe technologie! Jeśli chcesz uruchomić samoobsługę i przeglądanie elektronicznego menu możesz to zrobić wykorzystując kody QR. Wystarczy wygenerować kod i umieścić go w lokalu, np. na ladzie i przy stolikach!

Kod QR (ang. Quick Response) jest rodzajem kodu kreskowego w formie kwadratu do skanowania za pomocą smartfona. Może on zawierać wiele informacji, np. odsyłać do konkretnej strony internetowej. W restauracji najlepiej wykorzystać go do przekierowania gości na stronę z menu, z której mogą zamówić jedzenie.

New call-to-action

Samoobsługa w gastronomii w 3 krokach

Wprowadzenie tzw. QR menu jest bardzo proste i prawie darmowe! Jedyny koszt to wydruk ulotek lub nalepek z kodami. Zobacz jak krok po kroku uruchomić u siebie samoobsługę z kodami QR. 

1. System do zamówień online w restauracji

By klienci mogli przeglądać elektroniczne menu i zamawiać jedzenie musisz posiadać system do zamówień online. To do niego będziesz odsyłać linkiem w postaci kodu QR. 

Nie posiadasz jeszcze własnej strony, przez którą można zamówić Twoje dania? Uruchom swój kanał sprzedaży z wtyczką Virtual Menu – pozwoli Ci ona zamieścić wirtualne menu na stronie internetowej restauracji i na platformie do zamawiania jedzenia DirectBistro.

2. Wygeneruj kod QR

By wygenerować kod QR prowadzący do konkretnej strony użyj darmowego narzędzia do generowania kodów QR. Może to być np. qr-online.pl. Najpierw skopiuj link do strony, z której można zamówić Twoje dania, a następnie wklej go do generatora i kliknij “generuj kod QR”. Otrzymasz swój kod QR w kilku formatach.

3. Umieść w widocznym miejscu kod QR wraz z instrukcją

Wydrukuj kod QR w dobrej jakości i umieścić go przy stolikach, na ladzie lub naklej na szybę restauracji. Koniecznie zamieść obok informację, że kod odsyła do strony z zamówieniami i wystarczy go zeskanować telefonem, by przejść do menu online. Może to być krótka notka: “Zeskanuj kod QR i zobacz nasze aktualne menu!”

Jak zeskanować kod QR? Wystarczy zainstalować darmową aplikację do skanowania kodów. Nowe modele telefonów posiadają skaner kodów QR wbudowany w aparat.

Kody QR w gastronomii – co zyskujesz?

Jakie są zalety takiego rozwiązania? 

  1. Szybki i łatwy dostęp do menu – zamiast czekać na kelnera, który poda im kartę menu, Goście mogą natychmiast zacząć przeglądać zdjęcia potraw i ich opisy (jeśli dodałeś je do swojego wirtualnego menu).
  2. Wygodne składanie zamówień – Twoi goście nie muszą stać w kolejce przed kasą czy czekać na obsługę. Wystarczy, że samodzielnie złożą zamówienie za pomocą telefonu i wybiorą opcję “odbiór osobisty”, a ich zamówienie od razu wpadnie w kolejkę w systemie POS. Tak naprawdę mogą zarówno zjeść w lokalu, jaki i wziąć jedzenie na wynos.
  3. Bezproblemowa realizacja płatności – płatność online to wygodna i szybka forma opłacenia rachunku. Kelner nie musi szukać reszty, jak przy płatności gotówką, a goście nie czekają, aż kelner przyjdzie do ich stolika, co w czasie dużego ruchu może zająć nieco czasu.
  4. Odciążenie kelnerów – w przypadku zamawiania w lokalu przez kanał online praca kelnera ogranicza się niejednokrotnie do samego podania zamówienia do stolika. Z resztą mogą poradzić sobie goście. 

Moduł do samoobsługi na tablecie

Omówiliśmy już jak niskim kosztem wprowadzić w lokalu system do samoobsługi. Jeśli natomiast chcesz zainwestować w profesjonalne rozwiązanie do samoobsługi w lokalu polecamy wybrać moduł eMenu. By zacząć z niego korzystać potrzebujesz tabletu, który udostępnisz gościom restauracji.

eMenu to elektroniczne Menu, które daje możliwość: 

  • przeglądać menu na ekranach tabletów,
  • samodzielnego zamawiania posiłków,
  • opłacanie zamówień
  • wzywania kelnera do stolika.

Klienci POSbistro zawsze mają możliwość uruchomienia eMenu, czyli modułu do samoobsługi. Więcej informacji znajdziesz klikając poniższy banner. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 161 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *